Настъпи ли пролетта, много често ми се случва да настивам. Това е разбираемо, тъй като времето често е променливо. Ту палим печка, ту минаваме без отопление.
В резултат на това редуване на топло и студено, настъпва и простудата. Какви рецепти препоръчва народната медицина при това състояние?
Иванка Нейчева,
Бургас, кв. Долно Езерово
Рецепта 1: В бурканче от 300 мл се слага нарязано алое, така че да запълне 1/3 от обема му. Залива се със спирт или силна ракия и се прибавят 10 счукани таблетки аспирин. Така предстоява 10 дена, след което настойката се прецежда и се използва за разтривки при настинка. Подходяща е както за възрастни, така и за деца.
Рецепта 2 (Димитрина Тодорова): При силна простуда в народната медицина се използва тинктура от 30 г лют червен пипер, който се залива с 200 мл водка или 70-градусов спирт. Престоява 14 дни на студено и тъмно място. В случай на настинка от нея се капват по 2-3 капки в мляко или чай. Отделно се намазват гърдите, гърбът и ходилата на болния.
Рецепта 3: По 1 с. л. свинска мас, салицил и нишадър се смесват добре. С полученото мазило се разтрива гръбначният стълб и местата по тялото, където се усеща схващане и болки. Разтривките продължават, докато състоянието се подобри.
Рецепта 4: Слага се 1 с. л. синапено семе във вода и се вари, докато разтворът се сгъсти. Размесва се с шепа брашно, докато се получи тесто. То се разстила върху вълнено парче плат и се поставя като компрес на схванатите и болезнени места.
Рецепта 5: Тялото на болния се разтрива с оцет, в който са разтворени 2 счукани предварително аспирина.
Рецепта 6: По 1 с. л. мед и анасон се заливат с 1 ч. ч. кипяща вода. След като изстине, течността се прецежда и от нея се приемат по 2 с. л. през два часа.
Рецепта 7: 1 ч. л. сода бикарбонат и 1 ч. л. сол се разтварят в леко затоплена вода. Разбърква се добре и с този разтвор се правят 4-5 пъти дневно промивки на ноздрите.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти