Вкусните ядки не са само кулинарно лакомство, но и намират широко приложение като лекарствено средство
Автор: проф. Христо Мермерски
Въпреки зловещата слава на съдържащия се в горчивия бадем цианкалий, бадемовите ядки имат висока хранителна стойност и лечебно действие. Но за да не стане беля, в народната медицина се използват само ядките на сладкия бадем, който е абсолютно безвреден и е любимо лакомство и на млади, и на стари...
Те са много богати на мазнини – 50-60 %, белтъчини – 15-21 %, и въглехидрати – 5-10 %. Съдържанието на вода е малко – 6-8%, а на целулоза – до 4 %. Високата стабилност на мазнините създава възможност за целогодишното им съхранение, и то без да се влошават вкусовите им качества.
Високо е съдържанието в бадемите и на минерални вещества. В ядките има много калий, фосфор, магнезий, калций, сяра, желязо, йод и други ценни микроелементи. Не са малко и витамините, от които преобладават С, В1, В2, РР, Р, каротин и пантотенова киселина.
В Средиземноморието и в Средна Азия бадемът се отглежда от много столетия преди нашата ера, като и днес тези райони се славят с едни от най-големите насаждения с тези дървета.
По принцип растението е от семейство сливови, но повече се родее с прасковите.
Цялото съдържание и калоричните съставки на неговите ядки ги прави изключително ценна храна за болни от туберкулоза, както и за слаби и анемични деца, а също и за хора, страдащи от заболявания на жлезите с вътрешна секреция. Бадемовите ядки се препоръчват от народната медицина и при захарен диабет, бронхиална астма, безсъние, мигрена и др.
Те са особено полезни за хора, прекарали тежки заболявания и операции.
Много ценно е бадемовото мляко, което се получава от стриването на ядките. Разредено с вода и с добавени към него мляко и мед, се получава прекрасна напитка, която се явява отлично средство за лечение на стомашна язва.
Чрез студено и топло пресоване от ядките се получава и масло. Прието вътрешно, то се препоръчва като слабително и като успокоително при сърдечни болести, а също и при пневмонии, бронхити и гърлобол, при метеоризъм. Като емулсия то се отличава с противовъзпалителни, антисептични, овлажняващи, антиоксидантни и слабителни свойства.
Намира широко приложение и за козметични цели – предимно в грижите за кожата и за косата. Благодарение на съдържащия се в него витамин Е, бадемовото масло забавя процеса на стареене на кожата и успоредно с това я защитава от вредното ултравиолетово лъчение, като й придава хубав цвят и здрав вид.
То може да се използва при всякакъв тип кожа, но особено добре въздейства на сухата и увредена. Това се обуславя от неговите добри хранителни, смекчаващи и овлажняващи свойства.
По отношение на косата бадемовото масло стимулира нейния растеж и подхранва корените й, като придава еластичност и блясък на косъма.
Лечебните свойства на този натурален продукт се използват и при хроничен хепатит, холецистит, при спазми, бронхиална астма, анемия, болки в ушите, херпеси и пр. Той влезе в състава на широк спектър от козметични препарати срещу целулит и зарастване на белези.