Рецепта 1 (при екзема в ушите, Найденка Попова): В чист майски мед (може и по-късен) се натопява памуче, с което се маже поразената част на ухото.
За около месец екземата изчезва. Лечението може да се извърши и с чист ябълков оцет, като с натопено в него памуче се запушва ухото за половин час. Пълното излекуване на екземата настъпва след седем дни.
Рецепта 2 (при кожни екземи и косопад): Прясно изцеденият сок от чесън се втрива в кожата, засегната от екземата, или в корените на косата. Престоява се така 1-2 минути, след което намазаните места се измиват добре с вода.
Рецепта 3 (при мокра екзема): Един голям картоф се разрязва наполовина и се сварява в неподсолена вода. При наличието на сърбеж засегнатите участъци се промиват с отварата, която може да се използва до три дни, след което трябва да се приготви нова. След процедурата болното място не се подсушава, а се оставя само да изсъхне. После в него се втрива рибено масло или зехтин. Терапията продължава 8 седмици.
Рецепта 4 (при мокра екзема, Невена Петрова, Ямбол): Смесват се от 100 мл чист бензин и 3 г йод. Разбърква се и се намазват увредените участъци. Достатъчни са само 4-5 процедури, за да се изчисти кожата.
Рецепта 5: Засегнатите от екземата участъци се налагат с намачкани пресни ягоди. Същият ефект се постига и с компрес от пресни плодове от боровинка, който помага освен при мокра екзема, и при изгаряния и други кожни раздразнения.
Рецепта 6: В 1 ч. ч. вода се добавя 1 с. л. краве масло и се вари до получаване на гъста и лепкава смес. Прецежда се и растителната суровина се изстисква. Към нея се прибавя равно количество глицерин. С получения мехлем се мажат поразените места.
Рецепта 7 (Йордан Йорданов, с. Водолей, обл. Великотърновска): 20 броя зелени орехчета (заедно с кората) се счукват и към тях се прибавя 20-30 г морска сол. Приготвя се на каша и с нея в продължение на 10 дни се маже болното място.
Рецепта 8: Сваряват се 6 яйца, които се варят 12 минути. Изваждат се жълтъците и се държат на огъня, докато започне да изтича бяла течност, която се събира и с нея се намазва болното място.
Рецепта 9: Върху засегнатото място се поставя пресен лист от зеле и се държи 2-3 дни. Компресът се прави няколко пъти.
Рецепта 10 (Дойна Трендафилова, Добрич): Смесват се 100 г боров катран и 300 г несолена свинска мас. С получения мехлем се маже болното място 15 вечери поред.
Рецепта 11 (Наталия Пенчева, София): Смесват се равни количества корени от валериана, цвят от лайка, корени от сладник, цветове от безсмъртниче и бял равнец. 1 с. л. от сместа се заливат с 1 ч. ч. вряла вода. Настойката престоява 40 минути и от нея се пие по половин чаша 3 пъти на ден.
Рецепта 12: По 10 листа от розмарин и лавандула, по 30 г стръкове от мащерка и цвят от лайка се смесват и се варят на чай. В горещата течност се накисва парче марля, което после се налага на болното място.