Дойде ли пролетта, която толкова много обичам иначе като сезон, неизменно очите ми се насълзяват и започвам да подсмърчам.
Знам, че става дума за алергична реакция на носещите се във въздуха полени. Интересувам се дали освен антихистаминните препарати, продавани по аптеките, съществуват и природни средства, които може да помогнат при алергии?
Веселка Ганева,
София
Алергията е проява на състояние на свръхчувствителност към домашен прах, яйца, цветен прашец, сирене, мляко и т. н., които за хората с нормална реактивност нямат никакво дразнещо действие.
Веществата, които предизвикват алергии, са стотици. Към горепосочените може да се прибавят: спори от мухъл, акация, животински косми, храни, прахове за пране, химически препарати, лекарства, насекоми и др.
Алергията е защитна реакция на организма срещу вещества, които всъщност са безвредни. Те се наричат алергени. Откриването им става в специализирани лаборатории. Трябва да се открие точният алерген, за да може да се изключи контакта на болния с него.
Алергично болните следва да намалят консумацията на свинско и телешко месо, да спрат пушенето и пиенето на алкохол. По време на хвърченето на полените да прекарват по-малко време навън и освен това всеки ден да правят почистване с влажна кърпа на стаята си.
Алергичните реакции могат да бъдат локални и общи. Към локалните спадат: зачервяване на кожата, оток, сърбеж, обрив. А при общата алергична реакция се появяват главоболие, виене на свят, прилошаване, повръщане, треска и дори простудни симптоми. В този смисъл хремата, кашлицата и сълзенето могат да бъдат симптоми на алергия, а не на простуда.
Рецепта 1 (за алергични отоци, Маргарита Вълкова, Варна): Медицинска хума се препича леко и с върха на ножа се слага в чаша турско кафе. Разбърква се добре (може и да се подслади). Пие се сутрин на гладно. За да се излекува човек напълно и да не се възобнови алергията му отново, рецептата трябва да се изпълнява поне 3 месеца.
Рецепта 2 (против алергична хрема): Няколко дни преди очакваното сезонно обостряне на алергичните прояви трябва да се започне да се приема вътрешно 2 пъти дневно – сутрин и вечер, по 1 ч.ч. разтвор на ябълков оцет. Той се получава като в чаша с вода се разбъркат 2 ч.л. оцет и се добавят 2 л. мед, стига болният да не проявява алергия към него.
Рецепта 3: Взимат се равни части плодове от шипка и плодове от офика. 1 с.л. от сместа се залива с 1 ч. ч. вода и се вари 10 минути. Съдът се увива с парче дебел плат и се оставя да предстои 4 часа. От така получената настойка се пие по половин чаша 2-3 пъти дневно.
Рецепта 4 (при дихателна алергия – от в. „Доктор“): Разбъркват се 7 с. л. мед и 3 ситно нарязани глави лук. Прибавят се 2 ч. л. медицинска дъвка и се разбърква. Всичко това се залива с 250 мл вода и се вари, докато течността остане наполовина. Приема се на гладно – сутрин и вечер, по 1 ч. л.
Рецепта 5 (при алергия към цъфтеж на липите, Маргарита Митракова, Русе): В 50 мл вряла вода се слагат 2 щипки коприва. Настойката престоява, докато изстине, и от нея се пият по 2-3 чаши на ден.
Рецепта 6 (при алергични обриви, Рая Гарджева, Сливен): 2 с. л. пресни или изсушени листа от къпини и малини се попарват в 600 мл вода. Полученият чай се пие по 100 мл половин час преди ядене.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти