Растение, което заменя цяла градина


Растение, което заменя цяла градина
22 Май 2013, Сряда


Клематисът се отличава с изобилен цъфтеж, издържливост и дълговечност

Автор: Дина Харизанова

Клематисите могат да бъдат срещнати на всички континенти, с изключение на Антарктида. Те набират все по-голяма популярност и в нашите градини и се отличават с голяма издръжливост, непретенциозност и дълговечност.
Тяхното предимство пред другите китки, които красят българските дворове, е, че се окичват с максимум цветове на една много малка площ и на практика едно растение може да замени цяла цветна градина. При това ни радват обилно с багрите си от пролетта до есента.

Клематисът всъщност е облагороден повет – невзрачно диво и лековито растение, пълзящо край пътища, поляни, каменисти сипеи и горски масиви, на което рядко някой обръща внимание. Но културният му събрат събира погледите и предизвиква възторг и възхищение у съседите и приятелите на хората, които го отглеждат. При това много от сортовете му се развиват добре и в саксии – там, където не може да му се намери място в зацветените участъци.

Още през април цветните пъпки на атрактивната лиана започват да се пробуждат, а летораслите плъзват по подпорната му конструкция. Те са тънки и могат да израснат до 5 метра. Когато растежът им приключи, започват да се появяват и красивите едри или по-дребни съцветия. Цъфтежът им бива спрян чак от настъпването на мразовете. Дори кратковременното понижаване на температурите и малкият сняг не са страшни за това растение. И тази удивителна красота ни радва не само един ден, а животът на цветовете продължава до седмица-две. Така покритият с тях клематис украсява градината ни през целия летен и есенен сезон.

И размерът на цветовете поразява въображението ни – у едроцветните представители на вида техният диаметър достига 10-20 см, като големината им не е постоянна, а зависи от времето на цъфтежа. По-късно появилите се цветове естествено са по-ситни.
Лианата може да бъде размножена по много начини – чрез резници, семена, чрез разделяне на коренището, с отводи и т. н. Готови за засаждане вкоренени екземпляри се продават в почти всички цветарски магазини, градински центрове и изложения на цветя. Най-подходящото време за тяхното засаждане е през пролетта или през есента.

Почвата около растението трябва да се поддържа влажна, то се полива рядко, но обилно, като водата следва да проникне на дълбочина 40-50 см. Но тя не трябва да се задържа в корените му, тъй като ще доведе до тяхното изгниване.
Добре е да се подхранват с органичен тор през пролетта, а с минерални торове – по време на цъфтежа и в края на лятото.

Клематисите се нуждаят от опора и регулярно привързване към нея. Изключително красиви акценти се получават, когато лианата се пусне да се развива върху перголи, беседки и градински арки. Тя може да се пусне да пълзи по оградите и стените на дома или да прикрива с обилния си цвят някои неугледни обекти в двора.
Цветният храст може да се отглежда в съседство с други растения, което позволява да се създадат много интересни композиции.

Клематисът обича слънчевата светлина, затова за него трябва да се избере светло и добре огряно от слънцето място. Почвата около корена следва редовно да се разрохква и да се отстраняват появилите се плевели.
Преди настъпването на зимата растението се изрязва ниско и са загърля с пръст. В това състояние то може да преживее и най-големите студове.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки