Все по-често в кулинарните предавания водещите споменават каперсите като пикантна съставка на различни сосове, салати и изискани блюда.
Автор: Дина Харизанова
Лека-полека те започнаха да губят първоначалния си ореол на загадъчност и да се появяват по щандовете на все повече супермаркети. Но все още мнозина се чудят що за растение е това.
Бързаме да поясним, че каперсите не са някакъв екзотичен зеленчук или пък странни семена на мистично растение. Те представляват неразцъфнали пъпки на едноименен средиземноморски храст, които преди да влязат в кулинарна употреба биват предварително мариновани по специален начин.
Родината на растението е Средиземноморието и Централна Азия. Съществува теория, че самото име „каперс” произхожда от гръцкото название на остров Кипър – Кипрос, където каперсите растат в изобилие. Те се срещат също и в Казказ и по скалите в Кримския полуостров.
Това са изключително издръжливи на горещина, засушаване и солените морски пръски растения, които прекрасно се развиват дори върху голите камъни. Може да се видят дори на знаменитата Стена на плача в Йерусалим, където са пуснали корени в цепнатините на каменните плочи.
Жизнен и невзискателен, каперсът цъфти цяло лято – от май до септември, предоставяйки нектара на своите красиви големи бели цветове на насекомите, а плодовете си – на птиците. Той е силно декоративен и отглеждането му не изисква кой знае какви специални грижи. Може да расте на едно място повече от 15 години. Размножава се с части от храста, отводи и със семена. Посевът на семената се осъществява през март-април в леха или в парник, в песъчлива почва на дълбочина 30 см. Разстоянието между растенията трябва да е 40-50 см, а между редовете – 70 см.
Каперсите може да бъдат отглеждани и в домашни условия. Трябва да се има предвид, че повишената влажност на почвата и на въздуха са гибелни за тези сухолюбиви средиземноморски представители на флората. Най-важното за тях е да им се осигури много светлина. Храстите може да се засаждат директно под преките лъчи на яркото слънце, но на места, защитени от вятър. Самите растения растат бавно. Благодарение на това те много дълго може да живеят добре в малки саксии в качеството си на стайно растение. Но за да зацъфтят, ще трябва да минат няколко години. От един храст може да се наберат около 3 килограма цветни пъпки, които да се консервират за консумация.
Повече от 15 години познавам този зеленчук за първи път ще засадя в градината си тази година. Набрах плодове в които има семена, не зная кога да ги засадя. Натопил съм и резници за да пробвам и от тях да пуснат корени но за сега клонките пожълтяват без резултат. До колкото се интересувах как се засажда този храст, гърците не знаеха подробности , казват че е божа работа мравките ги били разсаждали и не знаели кога носят семената. В България не знам дали ще издържи на нашият климат през зимата, но важно е да се опита и споделя опит .
1
Сидито
11.06.2013 09:25:09
0
0
Здравейте.Живея на остров в Южна Гърция и от 2 седмици ходя и си го бера от поляните.Това е един от любимите ми зеленчуци.А при обработката няма нищо специално.Освен зрънцата,които ми предстои да бера през юли за сега бера клончетата.Малко е неприятно брането,защото има бодилчета както при розата,но с ръкавици си решаваме проблема.Няма никаква специална обработка или при приготвянето на марината.Един буркан от 800 млг.мариновани клончета в супер маркета е с цена близо 5 евро.Аз като непрофесионалист за 30 минути бера за 2 буркана.Чистенето от трънчетата ми отнема време,защото иска търпение и вглеждане да не пропуснем някъде трънче.След,което се залива с вряла вода като престоява 3 часа.В продължение на 3 дена сменяме водата 3 пъти на ден и са готови за мариноване.Марината е вода и сол като се долива в буркана с оцет.Дано има хора,които да се ориентират в неговото произвеждане,защото си заслужава и оправдава трудът.[bouncing]