Страшниче


Страшниче
30 Май 2013, Четвъртък


Билката е известна още като изтравниче. Тя се среща в цяла Европа по влажни скалисти и каменисти сенчести места, главно по варовити планински


и равнинни терени, и представлява вид папрат.
В надземната й част се съдържат много аминокиселини и полезни съставки. В народната медицина се използва най-вече заради нейното диуретично и отхрачващо действие. Но и също като помощно средство при  главоболие, заекване и страхови състояния, откъдето идва и името й на български език.

Стръковете се берат през юни-август. Събира се цялата надземна част. Може да се използват и корените, които се изкопават през есента след узряването на семената или в ранна пролет, още в началото на развитието на растението. Веднага след добиването им, те се измиват и отцеждат добре.
Събраният материал се почиства от случайно попаднали при брането други растения и примеси и се суши на тънък пласт в сушилня или в проветливи помещения при температура до 50 градуса. От 5 кг свежи стръкове се получава 1 кг суха дрога, а от 3 кг свежи корени – килограм сухи. 

Съхранява се в сухи и проветливи помещения, далеч от преките слънчеви лъчи.
Начин на приложение: 1 чаена лъжичка се вари 3 мин. в 500 мл вода. Кисне 30 минути. Прецежда се и се изпива на 3-4 пъти през деня преди хранене. При уплаха се взимат по 10-15 г ситно счукани стръкове от страшниче и се заливат с 500 г вряща вода, като след изстиване запарката се прецежда и от нея се пие по 3-4 супени лъжици дневно.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки