Известен е още като чер бъз, бозак, бойзел, бъзуняк, дръмбъз, мимер, мъжки бъз, питом бъз, замбак.
Цветовете и плодовете му имат диуретично и потогонно действие. Прясната кора от корена или сок от него действат слабително и предизвикват повръщане.
За лечение се използват най-вече цветовете и плодовете му, тъй като листата и кората са с потенциална токсичност. Стеблата не бива да се употребяват изобщо, защото съдържат цианид. Взети в по-голямо количество и плодовете са отровни, затова е най-добре да се използват само цветовете.
Цветът на дървовидния бъз, който често е използван и в кулинарията за получаване на ароматни напитки, съдържа силния антиоксидант кверцетин, който спира развитието на раковите клетки, веществото скамбунигвин, което укрепва сърцето, действа потогонно и пикочогонно, етерични масла, провитамин А, витамин С, органични киселини и други непроучени вещества. Запарките помагат при високо кръвно налягане, бъбречно възпаление, простатит, хемороиди, подагра. Цветовете са много полезни при простудни заболявания, тъй като улесняват изпотяването и отделянето на секрети от носа и така понижават температурата и отпушват дихателните пътища.
Запарката се прави от 2 ч. л. цветове, които се заливат с 1 чаша вряла вода. След 10 мин. течността се прецежда. Това е доза за 1 ден, която трябва да се пие на глътки. Чай от цветове се пие и при болести на бъбреците и пикочния мехур, при трудно уриниране и воднянка, като 3 с. л. от цвета врат 5 минути в 500 мл вода. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Листата се използват в състава на мехлеми и масла, които се употребяват външно при натъртвания, навяхвания, сърбеж и подувания вследствие на измръзвания, хемороиди.