Притеснена съм за своята внучка, която е само на 21 години, но страда от депресия и тревожно разстройство.
Как мога да й помогна да преодолее тези състояния с помощта на народната медицина?
Гълъбина Бинчева,
Търговище
Депресията е нарушение в настроението на хората, което се характеризира с тъга, нерешително поведение, апатичност и потиснатост. Друга характерна нейна особеност е не само унинието и отпадналостта, но и пониженият мускулен тонус. Депресираната личност се оплаква от неспособност да се концентрира, от липса на желание за работа, чувство за вина, загуба на интерес към обществения живот, и като цяло не изпитва удоволствие от нищо.
Всичко това се отразява негативно и върху професионалната й дейност. Със задълбочаване на депресията се наблюдава безсъние и липса на апетит.
За щастие това състояние може успешно да се лекува с билки. Жълтият кантарион например много помага при симптоми на потиснатост и лошо самочувствие, като и подобрява съня.
Последните изследвания на мозъка с помощта на сканиране показват, че депресията възниква само тогава, когато е понижена активността на лявата челна зона на кората на мозъка.
Това, че децата много рядко страдат от депресивни състояния, е разбираемо. При тях работи много активно лявото полукълбо на мозъка, тъй като те учат активно, опознават света и своето място в него. Още щом човек престане да се учудва, той губи желание да научи нещо ново и депресията неусетно се прокрадва към него.
Медиците съветват в тези случаи болните да си създадат стриктен дневен режим и строго да го спазват.
За да се справи по-лесно човек с депресията е препоръчително да се събужда сутрин не от стресиращия звън на будилника, а под звуците на приятна музика. Тя трябва да съпътства и закуската, която е добре да включва банани и шоколад. В тези сутрешни часове не е препоръчително да се гледат новините по телевизията например. По пътя си към работното място човек трябва да си мисли за това, че през започващия ден ще му се случи нещо хубаво.
Когато пък се прибира обратно у дома, изпадналият в депресивни състояния не бива да си взема работа за вкъщи – все пак жилището е място за личен живот. Той трябва да намери начин да се забавлява с приятели, да отдели време и за фитнес.
Първите сигнали, които организмът ни подава, че ни връхлита депресивно разстройство, са свързани с наличие на тревога, която не минава, дори когато проблемът, който ни притеснява, бива игнориран и решен; а също и честите избухвания за дреболии и задълбочаването на състоянието след преживяна психотравма.
Рецепта 1 (Стела Борисова Желязкова): 15 броя дафинови листа се поставят в 300 мл вода, която се загрява до кипване и се оставя да ври 5 минути. След което се налива в термос, в който престоява 3-4 часа. Прецежда се и се пие по 1 с. л. през половин час. Процедурата се прави 3 дни, 2 се почива и се повтаря пак 3 дни.
Рецепта 2 (за депресия и страхова невроза, Пенка Стоянова, Джебел): 1 с. л. страшниче се вари 5 мин. в 400 мл вода. Взема се по 1 с. л. 3 пъти на ден преди ядене. Отварата се пие 2 месеца.
Рецепта 3: Приготвя се билкова смес от по 50 г. листа от маточина и мента, плод анасон, копър и стръкове жълт кантарион. 2 с. л. от сместа се заливат с 500 мл вряла вода. Течността се оставя да ври 10 минути на тих огън, след което се прецежда. От нея се пие по 100 мл 4 пъти дневно преди хранене.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти