Спомен за съборения бор в Сопотския манастир „Свети Спас“


Спомен за съборения бор в Сопотския манастир „Свети Спас“
Сградите в манастирския комплекс „Св. Спас“ край Сопот са опожарявани и възстановявани многократно по време на турското робство
25 Юни 2013, Вторник


В светата обител се прави един от преписите на Паисиевата история, а Васил Левски е ръкоположен за дякон и приема монашеското имe Игнатий

Автор: Мирослав Водев

В духовния и културен живот на едно общество религията и църквата удовлетворяват не само култовите му потребности, но и са оказвали влияние за формирането на народностното му самосъзнание.
Строителството на храмове във всички краища на нашата страна е започнало още в Ранното средновековие. Векове наред монасите извършвали своята проповедническа и просветителска работа, строго спазвайки изискванията на религиозното поведение, давайки жив пример на миряните.

В годините на черното турско робство българите черпили вяра и сили за борба именно от манастирите и църквите. Те били тяхното упование в превъзмогването на трудните времена на османската тирания. И освен всичко друго, много от православните обители се превръщали в център на революционната дейност и са предлагали закрила за бунтовниците.

Да не забравяме, че тъкмо в църковните храмове се поставят основите за развитието на културата и книжовността през годините – към тях се създават първите килийни училища, чиято мисия е да ограмотят и просветят потъналия ни в мрак народ.
Голяма част от тези средища са запазени и до днес, но малко от тях имат толкова богата книжовна и революционна история както Сопотския манастир „Свети Спас“.

Той е разположен в полите на Стара планина, само на километър от Сопот. До него отвежда красив планински път, започващ от центъра на родния град на патриарха на българската литература Иван Вазов. Местните жители с радост упътват всеки поклонник, решил да посети легендарната света обител. Още на входа той остава очарован от прекрасната цветна градина, поддържана грижливо от монахините, и бива приканен да утоли жаждата си от игривия ромон на студената и бистра струя вода, бликаща от манастирската чешма. 

Манастирският комплекс разполага с храм, жилищни и стопански сгради и привлича посетители не само със своята смирена атмосфера, но и с интересната си история.
Не се знае точната дата на неговото възникване. Появата му се свързва със средновековната крепост Копсис, която днес е известна като Аневско поле. През 20-те години на IV век тя е била владение на местния деспот Войсил. Според преданията тя е изоставена през ХІV в. В района около нея е съществувала църквата „Св. Троица“, която обаче е разрушена някъде около IX-XII век. На нейно място през ХІV век се появява сегашният манастир  „Св. Спас“.

При създаването си той е бил мъжки, но в момента функционира като девически.
Почти сигурно е, че  сопотската обител е била дарена с права и имоти от самия цар Смилец, което предполага, че скитът е бил „царски“. Доказателство за това са три грамоти, пазени в него до 1870 г., когато биват предадени на възрожденеца Найден Геров, за да ги публикува. Оттогава следите им се губят. Най-вероятно те се съхраняват в някой от засекретените архиви на руските книгохранилища, където са изнесени много български ценни ръкописи и документи.

По подобие на много други християнски средища и Сопотският манастир е бил опожаряван и възстановяван многократно по време на турското робство. В същия период е била разрушена и църквата му. След възстановяването на съборния храм през 1870 г. със задачата да го изографиса се заема художникът Георги Данчов, който е бил близък съратник на Васил Левски.

По време на Руско-турската война обаче сградата отново е унищожена. Единственото, което оцелява от нея, е олтарът, но очите на светците върху иконите му са избодени от щиковете на турците. Тези осквернени техни изображения се пазят и до днес в храма. След опожаряването на Сопот много от жителите на градчето търсят спасение в манастира. Но точно тук, в двора му, се разиграва една от най-страшните сцени, които святото място помни. Защото в него много сопотчани намират смъртта си под ятагана на поробителя.
В днешния си вид комплексът започва да се възстановява през 1879 г., когато игуменът Рафаил изгражда наново църквата и чешмата. Днес неговият гроб се намира зад олтара на храма. До южната стена на Божия дом пък се вижда и голямата камбана, която е излята в Крайова през 1873 г. и е подарена на манастира от живеещи в Румъния българи, родом от този край.

През всичките години на своето съществуване сопотският „Свети Спас“ е развивал богата книжовна и революционна дейност. За разпространяването на богослужебни книги потвърждава в автобиографията си Йордан Ненов, учител на Вазов от класното училище, който намира 12 минея (миней е богослужебна книга, съдържаща жития на светците, които се празнуват през съответния месец, от гр. „месец“, б. а.). Минеите не са строго канонични четива.

Те често биват видоизменяни и адаптирани спрямо нуждите на съответната религиозна общност. В България се разпространяват след XV век, въпреки че още при представителите на Охридската и Преславската школа има зачатъци на идеята за минеи.
Интересен факт е, че литургиите тук винаги са се провеждали на църковнославянски и никога на гръцки. Нещо, което за онези времена си е било истинска революция. За това категорично говорят и съхранените в манастира богослужебни книги, които са изписани на църковнославянски език.

През 1737 г. йеромонах Никодим основава килийно училище и певческа школа. Монахът, който е роден в Сопот, завършил епархийското училище, а после и Киевската духовна академия, прави и много преводи на книги от руски на гръцки. В спомените на другите свещеници той остава като вдъхновен разпространител на книжовността и просветата в този буден край на родината ни.
Зад стените на светата обител се състои среща между Неофит Рилски и копривщенския чорбаджия Вълко Чалъков, които решават да открият класни училища в Копривщица и Пловдив.

Сопотският манастир „Свети Спас“ е съдбовно свързан и с името на Васил Левски. Именно в  него на 7 декември 1858 г. рилският таксидиот в Карлово отец Кирил подстригва Апостола, давайки му монашеското име Игнатий (иначе по време на революционната си дейност Дякона се крие предимно в близкия женски метох, като често се обличал като игуменка, за да се спаси от властите).
В това свято място често се отбива и Тодор Каблешков. След обесването на Дякона през 1875 г. тъкмо тук Каблешков наново заклева членовете на възобновения Сопотски революционен комитет, на който става член и самият Иван Вазов.

Неслучайно това християнско средище бива възпято от Патриарха на родната ни литература , и то в най-известния му роман – „Под игото“. В две от главите на култовото си произведение – „Викентий“ и „Зелената кесия“, той говори за манастира като за мястото на така наречената свещена кражба. Става дума за това как тук дякон Викентий  е откраднал 200 лири от своя покровител отец Йеротей – в името на народното дело. Едни от главните герои в „Под игото“ – хаджи Ровоама с послушницата му Рада Госпожина, пък са живели в килиите на споменатия вече сопотски женски метох.  В неговото килийно училище, действало до 1850 г., е преподавала и една от първите учителки в България – Неделя Петкова, по-известна като Баба Неделя.

И още. Когато по време на една страховита буря през 1869 г. един вековен бор се стоварва върху църковната сграда в комплекса „Св. Спас“ и успява да събори част от нея, Вазов не се помайва, а тутакси съчинява стихотворението си „Борът“, което бива издадено през 1872 г. и става първото му публично коментирано стихотворение. Картината, която класикът майсторски пресъздава в лиричната си творба, и до днес въздейства със своята експресия и образност: „Как винаги борът сърдит, непокорен/ се бореше храбро с туй страшно духло/ и в тоз бой отчаян, изкъртен от корен, /с шум грозен простира гигантско тело".

И като става въпрос за интересни факти от местната флора, няма да пропуснем да отбележим, че в двора на стария девически метох, който се намира на около километър и половина от тази света обител – точно в центъра на Сопот, пък и до днес се вие една от най-старите асми в България, за която се твърди, че е над 300 години. Тя и до днес дава плод, сякаш олицетворява колко дълбок и силен е българският корен и колко несломим и неподвластен на времето е българският дух.


В близкия девически метох е запазена една от най-старите лози в България, датирана на повече от 300 години Прекрачвайки манастирската порта, посетителят бива очарован от спретнатия двор, в който цари мир и спокойствие Манастирската чешма

В категории: Горещи новини , Духовни средища

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки