Да измерим кръвното без апарати


Да измерим кръвното без апарати
27 Юни 2013, Четвъртък


В кризата не всеки може да си купи технически средства, с които да следи артериалното си налягане


Статистиката е неумолима – високото кръвно налягане става все по-масово явление и засяга все повече млади хора. Но, разбира се, най-широко разпространена хипертонията е сред възрастното население – това, което едвам свързва двата края с мизерните си пенсии. По тази причина не всеки човек от третата възраст може да си позволи лукса да си закупи апарат за мерене на кръвно, за да може винаги да му е под ръка и да измерва стойностите на артериалното си налягане.

Освен това напоследък станаха модерни дигиталните устройства, които при всяко измерване показват различни стойности. Мнозина се оплакват, че това напълно ги обърква. А и пазарът се оказа наводнен с евтини китайски ментета на старите механични манометри, чиято прецизност е под всякаква критика. Регистрирани са случаи, когато отклоненията при мерене на кръвното с тях надхвърлят 20 единици. А това сериозно може да подведе хората да взимат излишни лекарства или пък да не взимат необходимите им, базирайки се на тези резултати.

Но за щастие има начини да се извърши замерването и без помощта на технически средства. Такъв бе представен в едно от последните издания на предаването на телевизия СКАТ „Нашата храна – нашето лекарство” с водещ Христо Мермерски.
За целта е нужно този, който усеща, че нещо с кръвното му не е наред, да си приготви една най-обикновена 30-сантиметрова линийка за чертане, тънък конец и малка игла за шиене. С помощта на тези предмети с достатъчна точност може да се премери кръвното налягане.

Линийката се поставя на равна повърхност и единият й край, където е нулата, се затиска леко с горната част на показалеца на дясната ръка. В другата ръка се взима конеца, който предварително е вдянат в иглата, като дължината му трябва да е около 7 сантиметра. Иглата се провисва на около сантиметър над линийката и започва да се движи бавно над нея по протежението й.

По принцип иглата се движи спокойно без да се колебае и едва когато достигне стойността на долната граница, започва да се поклаща. Отбелязва се на кой сантиметър от делението на линийката е станало това и стойността се умножава по 10. Например, показанието е 9 см, което означава, че долната граница на измерваното кръвно налягане е 90 mmHg. Продължава се с придвижването на иглата, която след тази стойност пак се успокоява и започва да реагира с движение отново, когато достигне горната граница на артериалното налягане. Тя се изчислява по същия начин. Ако иглата се е завъртяла над деление от 14 см, значи горната стойност е 140 mmHg. Или като цяло кръвното налягане на човека, който прави измерването, в момента е 140/90 mmHg.

Преди време се радваше на голяма популярност и друг аналогичен метод за измерване на артериалното налягане, при който вместо игла се използва брачна халка или друг подобен пръстен. При него ръката се поставя в легнало положение, а до нея се разполага мерителната линийка, като нулата върху нея съвпада с мястото на китката, където се напипва пулсът. По същия начин по дължината й се прокарва окачената на конеца халка и се отчитат показанията на кръвното налягане.


В категории: Здраве , Горещи новини

9
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
9
kor
27.06.2019 12:51:56
1
1
По голяма простотия от това надали някой може да измисли!
8
dimitar
06.01.2018 09:10:24
0
0
https://www.microlife.bg/healthguide/hypertension/fastinstruction/
7
иван
15.11.2017 14:07:08
3
2
Не знам на какъв принцип става това измерване но е абсолютно точно, но не всеки може да го мери, не знам защо.
На мене ми се получава и трябва да отбележа, че сверено с апарат е едно към едно. По подобен начин се отчита и кръвната захар, като вместо показалец се слага безименния пръст на нулата на скалата, разликата при така измерената захар и тази с апарат е до 5 десети, пробвано стократно с различни хора. Казвам това само като факт и не съветвам никой да пренебрегва уредите за кръвно и захар.
6
стоян
25.10.2017 13:23:15
4
2
принципно механичните и електронните апарати за кръвно налягане какво измерват-амлитудна стойност или ефективна стойност на кръвното.амплитудната стойност е по -висока от ефективната,както ни учи физиката.ако има четящ и разбиращ от това което питам да ми отговори. сравнявах апарати от двата вида-сутриннта личната лекарка ми мери с механичен уред кръвното и ми казва примерно 120/80, след няколко часа с електронен,без да има фактори отрицателно влияещи ,показваше 183/112. на кой да вярвам. този който ми отговаря,да го питам за меренето с линийката-на какъв физически принцип това съвпада-дължина с налягане.откъде накъде дължината на линийката или по точно откъде накъде тия стоящи вълни от пулсацийте на кръвта ще се мерят на линийката и това да съвпада с височината на живачният стълб.ако е истина, значи ли,че тези стоящи вълни имат магнитна променлива част,влияеща на металният предмет. ще кажа като поповете-амин
5
ММ
28.09.2017 01:52:53
4
7
Абсолютни глупости!!! Мярката "сантиметър" няма неща общо с мярката за налягане. Ако поставим линийка оразмерена в инчове - пак ли ще измерим кръвното си налягане? Статията е със заблуждаващо съдържание!
4
Глупости
07.07.2016 08:12:12
3
1
При мен иглата не спря да се клати през цялото време.[bouncing]
3
D
11.02.2016 19:24:56
8
4
Показва вярно, сравнявала съм с апарат
2
Сц
12.01.2015 16:20:17
3
3
Няма значение с кой си бъркаш у гъза и така...
1
няма
10.07.2014 14:03:03
0
1
а за кръвната захар, кой пръст беше?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки