С настъпването на лятото и затопляне на времето се наблюдава неизбежно зачестяване на случаите на ухапвания от комари, кърлежи, пчели и дори змии.
Наистина в аптеките се продават различни репелентни препарати, които предпазват хората от подобни неприятности, но те са доста скъпи, а и не винаги се оказват ефективни. Какво способи предлага народната медицина при ухапвания от различни насекоми или отровни влечуги?
Бисерка Карамфилова,
Етрополе
Рецепта 1 (при ухапвания от оса, пчела или комари, Радка Жекова): Върху чиста кърпа вечер се поставя 1 с. л. извара. Мястото на ухапването се завързва и се оставя така през цялата нощ.
Рецепта 2 (при ухапвания от оса, пчела или комари, Радка Жекова): Смесва се 1 с. л. нишадър с 1 с. л. вода и 1 с. л. оцет. С тази смес се прави компрес, който неколкократно се налага върху ужиленото място.
Рецепта 3 (при ухапвания от оса или пчела, Любка Георгиева, Кубрат): След изваждане на жилото засегнатото място се налага със суров картоф, може да се намаже с амоняк, сок от лимон или домат, а също и с разтвор от 1 ч. л. лимонтозу, разтворено в чаша вода. Болката може да се облекчи и като засегнатият участък се намаже с кашица от сол и вода, със смес от мед и сода бикарбонат, със сок от смокиново дърво или със сок от чесън или лук.
Рецепта 4 (при ухапване от змия, Таня Колева, Атина): Изстискват се листа от ясеново дърво и сокът им се пие от ухапания. Преди това листата се попарват с вряла вода и се налагат върху ухапаното място. Сокът, който ще се пие, трябва да е около 180 мл, които следва да се приема на няколко пъти.
Рецепта 5 (при ухапвания от кърлежи): В момента на ухапването веднага се изскубва пресен корен от бъзак. Начуква се, за да пусне сок, и от него се капва върху кърлежа. От сока насекомото умира веднага без да има неприятни последици за човешкия организъм.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти