Неоценимата сила на кайсиевите ядки


Неоценимата сила на кайсиевите ядки
11 Юли 2013, Четвъртък


Те може да предотвратят появата на рак, плодовете укрепват целия организъм

Автор: проф. Христо Мермерски

Настъпва сезонът на кайсиите. Малко са плодовете като тях, които може да се консумират и в свежо състояние, и в преработен вид – в сладка, желета, мармалади, и изсушени, и под формата на нектар, като за ядене да стават дори костилките му, по-точно ядките в тях.
В последно време учените все повече са склонни да приемат, че причина за раковите заболявания е нарушената обмяна на веществата, дължаща се на дисбаланса между витамините и минералите в организма. И тук могат да помогнат различни естествени източници на полезни вещества, сред които най-подходящи се оказват именно кайсиевите ядки.

Това се дължи на съдържащото се в тях огромно количество витамин В17, в състава на който влиза едно цианидно вещество, проявяващо се като отрова за раковите клетки. Докато при попадането си в здрава клетка то не й нанася вреда, а се преобразува в прост въглехидрат, действайки като своего рода естествена химиотерапия. Твърди се, че консумацията на тези ядки помага на 100 % да се избегне появата на злокачествени тумори. Което не значи, че те трябва да се поглъщат с пълни шепи, тъй като покрай полезните си вещества, съдържат и глюкозида амигалдин, който може да предизвика натравяне. За лекарствено приложение дневната доза не трябва да превишава 20 грама на ден. Добре е дори преди употребата им да се проведе консултация със специалист.

Много полезни са и самите плодове на кайсията. Тъй като съдържат йод в доста сериозно количество, те могат да предотвратят появата на различни заболявания на щитовидната жлеза, стига тя да не проявява хиперфункция.
Пектинът пък спомага да се изхвърлят от организма токсичните продукти от метаболизма. А като цяло кайсиите са незаменими при интоксикации с тежки метали. Освен това, в тях има много желязо, което се отразява благоприятно на нивото на хемоглобина в кръвта и влияе благотворно върху кръвотворния процес, което е много важно за хората с анемия. Малко известно е, че смолата, която се отделя по ствола на дървото, се използва в производството на заместващите кръвта течности.

Особено полезни са тези плодове при авитаминоза, заболявания на сърдечносъдовата система, бъбреците и дори при затлъстяване. Те благоприятстват подобряването на паметта и повишават мозъчната активност. Компотът от кайсии оказва слабително действие при наличието на неприятния запек.
Кайсиевият сок или нектар пък е полезен при понижена киселинност в стомаха и стомашно-чревни заболявания, съпровождани от гнилостни процеси, тъй като притежава бактерицидно действие. Само чаша от него е достатъчна, за да се задоволят дневните нужди на човека от витамини. Изпиван в големи количества – не по-малко от 500 мл дневно, той помага да се предотвратят припадъците при епилепсия.

При липсата на пресен сок може да се използва настойка от сушени кайсии. Тя се приготвя като 100 г ситно нарязани изсушени плодове се заливат с 1 литър вряла вода и се оставят да престоят на топло място в течение на 5-6 часа. Впрочем сушените кайсии се явяват общоукрепващо средство и са много полезни за децата, възрастните хора и бременните жени, които трябва да приемат от тях по 100-150 г на ден. Трябва да се отбележи, че калият в тях е почти 6 пъти повече, отколкото в свежите плодове, а той е особено необходим при сърдечна недостатъчност и аритмия.

Дори кората на кайсиевото дърво е много целебна, тъй като съдържа вещества, които проявяват действие, сходно с това на пирацетама, известен като „стимулатор на интелигентността” или още „умното лекарство”. Това е изключително нужно за добрата работа на главния мозък и сърцето. Още древните египтяни са забелязали, че отварата от кората помага за възстановяването на повредените мозъчни клетки след инсулт или други нарушения на мозъчното кръвообращение. Отварата от листата на кайсията пък действа диуретично.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки