В края на юли за първи път български хор ще участва в Световния фестивал на мира в Австрия
Малцина са онези, които знаят, че освен детския хор на БНР, в Хасково също има сроден вокален ансамбъл, донесъл не по-малко слава за България. Става дума за детската формация „Орфей”, създадена през далечната 1978 г.
Любопитен факт е, че сред нейните почитатели е и британският престолонаследник, принцът на Уелс - Чарлз. Преди няколко години, по време на международния фестивал в Ланголенд, той чул изпълнения на малките хористи и толкова ги харесал, че след представлението им поискал да се здрависа с тях.
„Орфей” далеч не впечатлява само Чарлз и поданиците на Острова. Преди три години, по време на хоров фестивал в Берлин, ексцентричен японски диригент извел момичетата от залата за репетиции и ги подредил на тревата в парка край река Рейн. Йошихиса Киношита съчетал пеенето с медитацията, а децата останали във възторг. Концертът преминал при нечуван успех.
„Орфей” е в Топ 5 на най-известните и дълголетните хорови формации в България. Към днешна дата изпълнителите й имат колекция от награди, грамоти и отличия от над 20 държави по света.
През нейната школа са минали множество известни личности, като една от първите хористки е София Кузева, позната на широката публика от филма „Вчера”, в който изпълнява ролята на Дана. На по-младото поколение пък е известна като майката на Маги, Лора и Калина от неотдавна излъчения семеен сериал „Къде е Маги?“
Бивши възпитаници на „Орфей“ са и Вяра Трендафилова, която днес е солист на операта в Стокхолм; Елена Скулева, менажираща оперни спектакли по цял свят; диригентът Михаил Делчев, който понастоящем работи в Дания; както и Дарина Параскова – актьор и театрален режисьор, един от малкото хасковски членове на Славянската литературна и артистична академия.
В момента диригент на хора е Елена Цветкова. Тя започва да пее в него още докато е в пети клас. „Нашето изкуство в цял свят е скъпо, а тук меценатството не е на почит. Тъжно е като си помисля какви отговори съм получавала, когато поискам средства от някой мастит бизнесмен. Дават 200-300 лева за формация от 120 деца. Други и това отказват. А става дума за изкуство, за подрастващи?!”, казва с огорчение жената, която върти диригентската палка.
За щастие, в доста случаи на помощ се притичват много от някогашните хористи, които днес са се утвърдили като големи имена, и именно те подпомагат сметките и поемат една голяма част от разходите на вокалната формация.
Това, което някой няма да чуе в „Орфей”, е чалгата. Тя е забранена. Обикновено, докато пътуват за поредния си концерт в чужбина, децата пеят хитовете на „Куин“, любовни песни за Свети Валентин и съвременна музика.
Те никога няма да забравят един концерт в София. Там хасковлийчетата, заедно със смесения хор на музикалното училище в Ниш и техни пловдивски връстници, превърнали Петия фестивал за църковни песни в събитие от международна величина. Изпълненията им били посрещнати с бурни аплодисменти. Орфейци изпълнили заедно с църковен хор тропара „Христос воскресе” и „Святий Боже”, написана от протойерей Кирил Попов – лауреат на конкурса „Роман Сладкопеец” в руския град Санкт Петербург. Композиторът останал доволен и лично поздравил децата и диригента Елена Цветкова.
В края на месеца хасковските хористи заминават за Виена. Това ще е първият и единствен до този момент български хор, който ще участва в Световния фестивал на мира в Австрия. Надяваме се с нашата програма да защитим доброто име на българските хорове, казва техният диригент. Програмата предвижда хасковлии да изнесат няколко концерта, последният от които ще е в световноизвестната Златна ракла на Виенската филхармония, откъдето всяка година се излъчват новогодишните концерти.