Право на членство в земеделска кооперация


Право на членство в земеделска кооперация
17 Юли 2013, Сряда


Ние сме трима съсобственици на наследствена земя в землището на с. Свобода, общ. Чирпан. Моята идеална част от имота е в размер на 9 дка.


Автор: Христиан Митев юрисконсулт

За съжаление непреодолими причини пречат за осъществяване на делба и оформянето на реални части е невъзможно. Това обстоятелство налага отдаването на целия имот в земеделска кооперация „Свобода“. Тъй като другите съсобственици са в нея, там съм и аз.

През 2012 г. подадох молба до ЗК „Свобода“ да ме приемат за член-кооператор, но управителният съвет я отхвърлил. Аргументът им за такава резолюция е, че аз съм член на другата земеделска кооперация в същото село – ЗК „Земеделец“, която обработва земя в същото землище. И друго основание е, че съм нямал дялов капитал. Но аз съм готов да заплатя определена сума пари, за да придобия дялов капитал, съизмерим с този на останалите член-кооператори.

Законосъобразно ли е решението на управителния съвет и има ли право той да ме лишава от членство с какъвто и да е аргумент и в частност с посочените по-горе.
Имам ли основание да заведа съдебно дело за пропуснати ползи (член-кооператорите получават дивидент, а другите не)? Какви са изгледите да бъде спечелено то?
Таню Танев,
Чирпан

Отговорите на вашите въпроси се съдържат в уредбата, дадена със Закона за кооперациите (ЗК). Съгласно чл. 7, ал. 2 от същия едно лице може да членува в повече от една кооперация. Следователно това не е аргумент да не ви приемат за член-кооператор.
Приемането на нови членове в кооперация е уредено в чл. 8 от ЗК. Нов член на кооперация се приема по писмена молба на лицето с решение на управителния съвет. Молбата се разглежда на първото заседание на управителния съвет след постъпването й. По изключение тя може да се разгледа и на второто му заседание, ако първото се е състояло преди да са изтекли 14 дни от постъпването й.

Членството в кооперацията възниква от решението на управителния съвет. То подлежи на утвърждаване от общото събрание и се разглежда на следващото заседание като първа точка от дневния ред. Кандидатът за член няма право да гласува. При неутвърждаване на решението членството се прекратява от деня на решението на общото събрание.

Отменяне на отказа на управителния съвет за приемане на нов член може да се иска от общото събрание в 14-дневен срок от получаване на писменото уведомление. Ако отказът бъде отменен, кандидатът се смята за приет от деня на решението на общото събрание.
Когато е пропуснат 14-дневният срок или отказът е потвърден от общото събрание, нова молба за членуване може да се подаде най-рано след 6 месеца, считано от датата на получаване на уведомлението за отказ, съответно от датата на провеждане на общото събрание.

От изложеното е видно, че управителният съвет на кооперацията ви е отказал без основание членството. В 14-дневен срок от получаване на писменото уведомление за отказ може да поискате от общото събрание на кооперацията да отмени решението на управителния съвет. Ако сте пропуснали този срок или общото събрание е утвърдило решението на управителния съвет можете да подадете нова молба за членство след 6 месеца, считано от датата на получаване на уведомлението за отказ, съответно от датата на провеждане на общото събрание. Не ви съветваме да водите дело за пропуснати ползи, доколкото за управителния съвет и за общото събрание на кооперацията не съществува задължение да ви приеме за член кооператор.

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки