През юли картофените насаждения биват връхлитани от цели пълчища колорадски бръмбари. Стопаните са се убедили, че средствата за химическа защита от този враг номер едно
Автор: Дина Харизанова
на кореноплодите не винаги дават добри резултати.
Опитните градинари използват в борбата срещу вредителите водни отвари и настойки от различни растения, които пропъждат досадните бръмбари. Ето някои от тях.
Приготвя се отвара от глухарчета и хвощ, като по 200 г от свежите билки се слагат в кофа с вода и се кипват 15 минути. След това течността се охлажда и прецежда. Половин литър от отварата се разрежда с 10 л вода и с нея се напръскват растенията.
Взимат се 100 г люти чушки (или готов лют червен пипер) и се варят в продължение на 2 часа в съд с вода. След като се охлади и процеди, към извлека се прибавя 40 г домашен сапун и разтворът е готов за употреба.
Колорадският бръмбар не понася миризмата на гниещи люспи от лук. Затова още при засаждането на картофите в лехите се нахвърлят лукови люспи и докато те са под храстите, буболечките няма да ги полазят.
Те бягат и когато растенията се напръскат с настойка от дървесна пепел. За приготвянето й е нужно 2 кг пепел да се разтворят в 10 л вода, а след това 1 л от този разтвор да се разреди с 10 л друга вода.
Добре е около гнездата с насажденията да се насипят хвойнови стърготини. Тяхната миризма също е непоносима за колорадския бръмбар.
Ако засадите между картофите невен, боб или грах – дори само по 1 корен на квадратен метър, има шанс вредителите също да изчезнат.