Сминдухът е едногодишно растение от семейство Бобови, по-известно с подправката, която се приготвя от семената му. В превод от древногръцки името му означава „гръцко сено”.
У нас е познат още като тилчец, чимен, пой, крива мерудия, рогата чубрица.
Тъй като съдържа много желязо, се препоръчва и при анемия.
Листата на свежия сминдух се използват при нарушено храносмилане и застой на черния дроб. Гаргара със запарка, направена от листата на сминдуха, може да помогне при язви в устата и е едно от най-добрите лекарства за болки в гърлото.
Паста, приготвена от тях, нанасяна редовно при баня, спомага за лечение на косопада, запазва естествения цвят на косата, прави я лъскава и я предпазва от пърхот.
Смлените семена от сминдух спомагат за увеличаване на кърмата при родилки.
Спомага за контролирането на нивата на захарта при диабет – изсушените семена се използват или при приготвянето на различни ястия, или се натрошават – прави се запарка и след 3 часа тя се консумира като чай.
Народната медицина използва растението и за понижаване на високото кръвно налягане. Заради антисептичното си действие сминдухът е добре познат в историята като средство за третиране на рани и абцеси, ревматизъм, подагра, екземи, както и за лекуване на проблеми с храносмилателния тракт.