Едва 2-3 трансплантации на сърце се правят на година в България. Причината не е липсата на пари, а на донори.
Автор: Христо Христов
80 % от роднините на хората в мозъчна смърт отказват дарителство.
Това каза в Хасково изпълнителният директор на Университетската специализирана болница за активно лечение на сърдечносъдови заболявания "Св. Екатерина" ЕАД - гр. София, проф.д-р Генчо Начев, който подписа договор за сътрудничество с болницата в областния град. Здравното заведение, което той управлява, е единственото в страната, където се правят трансплантации. Медикът настоя Българската православна църква и БЧК да участват в обяснителна кампания за ползата от дарителството на органи.
По силата на сключения договор, пациенти от Хасково и региона, които имат нужда от кардиохирургична намеса, ще бъдат приемани без да чакат и без да плащат в Университетската болница. За най-тежките случаи от София ще бъде изпращан реанимобил.
Столичните светила ще съветват и ще консултират колегите от хасковската инвазивна кардиология при посещенията си на място или с телевръзка.
Като проблем на българската кардиохирургия професорът посочи именно липсата на екипност при лечение на тежките случаи, за които по правило се изисква консилиум между кардиолози, специалисти по инвазивна кардиология и кардиохирурзи.