Баща ми вече е човек на възраст и откакто надхвърли 70-те, започна да проявява симптоми на атеросклероза. Диагнозата потвърдиха и личният му лекар,
и специалистът, при който бе изпратен от него. Докторите му изписаха твърде силни лекарства, които той съвестно приема редовно. Но ми се иска да опитаме и с по-щадящото организма билколечение. Какви рецепти са подходящи за случая?
Невенка Карамфилова,
Павликени
Атеросклерозата е хронично прогресиращо заболяване, което засяга вътрешния слой на големите и средните артерии на организма. Във вътрешността им започват да се отлагат мастни вещества и стените им стават по-дебели и по-твърди.
Първите признаци на атеросклероза се срещат след 40-годишна възраст. Нейната честота и тежест се увеличават с напредване на възрастта. Установява се често и у лица под 40 години. Заболяването е по-често срещано при мъжете и при тях то започва около 10 години по-рано, отколкото у жените. С напредване на възрастта тази разлика между двата пола намалява.
За по-ранната поява и по-тежкото протичане на атеросклерозата допринасят наследствеността, захарната болест, високото кръвно налягане, преяждането и затлъстяването, застоялият начин на живот, тютюнопушенето, прекомерната консумация на алкохол, кафе и силен чай, умствената преумора, нервно-психичните напрежения, неприятните изживявания, смущенията на някои жлези с вътрешна секреция и др. Значителна роля се отдава на консумацията на по-големи количества мазнини, и то от животински произход, но не по-малко е значението и на свръхкалоричното хранене, съчетано с преяждане.
В зависимост от степента на засягане на различните органи от атеросклерозата, се появяват белезите на гръдна жаба и сърдечен инфаркт. При засягане на мозъчните артерии се развива мозъчна атеросклероза, която дава много и разнообразни признаци – най-вече смутена памет (особено за близки събития, докато спомените за далечното минало са добре съхранени). Болните стават по-мудни, движат се с малки крачки. Характерът им се променя, оплакват се от главоболие, виене на свят, разстройство на съня. При тежките случаи може да се развие т. нар. мозъчна тромбоза с парализа на определена група мускули, смущения в говора и т.н.
Рецепта 1 (Вяра Стоянова, Варна): Смесва се добре 100 г мед с 250 мл зехтин (олио) и 500 мл лимонов сок. Пие се 3 пъти на ден по 1 ч.л. преди ядене.
Рецепта 2 (Рая Гарджева, Сливен): Смесват се равни части копър, корени от дилянка, стръкове от мащерка, цвят от глог, листа от бял имел и листа от маточина. От този микс се взимат 2 с.л., които се заливат с 500 мл вряща вода. Пие се по 100 мл три пъти дневно 30 минути преди хранене.
Рецепта 3 (Димитрина Тодорова, София): Една изчистена глава чесън се счуква и смесва с чаена чаша кисело мляко. Престоява една нощ и на следващия ден се изяжда на три пъти.
Рецепта 4 (Стефана Русева): Измиват се добре и се счукват на ситно заедно с черупките 10 ореха. Слагат се в 1 л студена вода. Варят се, докато си пуснат боята. След това към течността се прибавят 10 стръка маточина с дължина около 15 см. Сместа ври 5 минути, сваля се от огъня, прецежда се и се пие по половин чаена чаша 3 пъти на ден преди ядене. Действа добре и при смущения в зрението.
Рецепта 5 (Надежда Стаменова, София): Смесват се по 1 кг мед и пепел от изгорено през пролетта парче липово дърво. Приема се с малко вода. Прави се на всеки 6 часа продължително време.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти