Националната здравна стратегия ще ни разболее още повече


Националната здравна стратегия ще ни разболее още повече
Хората се питат дали новата здравна министърка д-р Таня Андреева изобщо има представа от болници
05 Септември 2013, Четвъртък


Ето, че след позорното проваляне на герберите обслужването на проатлантическите интереси бе поето от достойни последователи.

Автор: Доц. д-р Гео Нешев, дн

Настоящите ни управници пак сторват  дълбоки метани пред представителите на международния капитал – т. нар. Световна банка, и отново слугинажът и демагогията се очертават като основната пикантна подправка на кабинетната трапеза на Орешарски.
За по-малко от месец, след като световната банкова институция ни даде акъл как (уж!) да подобрим здравеопазването си, нашите „мъдри глави“ се напънаха (уж!) и оповестиха своя проект Национална здравна стратегия 2014-2020 г.“.

На практика обаче, както казва нашият народ: „Напъна се планината и роди... мишка“. Защото предлаганото „нещо“ не е стратегия – то не осигурява взаимната връзка между специфичните за България географски, комуникативни, политически и икономически условия за успешно постигане на дадена цел (каквото в общи линии означава гръцката дума „стратегия“). „Нещото“ не е и национално, защото не защитава интересите на нацията, а е почти буквален плагиат на доклада на Световната банка под наслов „За състоянието на здравеопазването, 2013 г.“.

По-малко болници, повече за джипитата

Този документ акцентира върху три области: болници, извънболнична помощ и лекарствена политика. Той прокламира „насърчаване на консолидирането и сливането в мрежа на лечебните заведения в области с висока честота на предлаганите услуги, които да станат автономни и финансово независими; подкрепа за въвеждане на селективно договаряне, както и подкрепа за стратегически избрани инвестиции“. А това ще рече обединяване на болниците в конкурираща се мрежа с различни нива – І, ІІ и най-високо ІІІ. Това не е нова идея – почти всички правителства след 1989 г. умуваха как да намалят броя на болниците с цел икономии на средства. Та и този план е един от тях. Но на европейско ниво.

Друга „гениална“ мисъл в тази насока е в болниците да се извършва по-малко лечение и да се правят повече прегледи, изследвания и интервенции (!?) в извънболничната помощ. В тази насока стратегията предвижда намаляване на болничните легла и разширяване дейността на джипитата и декацетата (т. е. Диагностично-консултативните центрове). Целта пак е да се пестят пари. Щото болниците харчили 60% от здравноосигурителните плащания.

Но ето, че се получава едно разминаване между нашите умници и Световната банка, която смята, че „извънболничната помощ е неразвита в България“ и че „работещите в първичната помощ не са достатъчно квалифицирани за лечение на хроничните заболявания“ (по неофициални данни над 70 % от общопрактикуващите лекари нямат специалност). Затова международните „капацитети“ препоръчват НЗОК да сключва договори за работа с болниците избирателно, а не с всички както досега. 

И това не е нов момент в разиграваната от години у нас трагедия, наречена „здравеопазване“. Естествено, че договорите ще бъдат сключвани главно с болниците в големите градове, с частните болници на наши хора и с всяко звено, от което може да се измъкне печалба. А останалите лечебни заведения? То е ясно – те или ще фалират, или пък ще станат частни.

Пита се какво правим в случая, след като според Световната банка „извънболничната помощ в България е неразвита“, а в същото време експертите на институцията нямат нищо против премахването на годишните лимити на парите, които НЗОК отпуска на болниците... И т. н., и т. н.

Предполагам, че няма професионално добре подготвен медик у нас, който, като прочете двата документа, да не се запита: „Абе, придворната акушерка, докопала се до министерското кресло, и съветниците й някога учили ли са медицина, влизали ли са в болнични стаи, спасявали ли са човешки живот?“ Някои може и да са. Но ламтежът за постове и пари и свързаното с това ибрикчийство явно са се оказали по-силни от хуманните професионални разсъждения на лекари.

Защото пак от същия доклад на Световната банка става ясно, че България държи първите места в 5 направления на смъртността в Европа: злокачествени заболявания, инсулти, сърдечносъдови  заболявания, болести на кръвообращението, на новородените. И на този фон се предвижда драстично намаляване бюджетите на болниците, за сметка на доболничната помощ, и НЗОК да си сключва избирателно договори с лечебните заведения!!!  (ако е вярно, разбира се).

Сметката обаче явно е правена „без кръчмаря“. Състоянието на здравната каса е тежко, очаква се дефицитът в бюджета й за 2013 г. да е между 50 и 100 млн. лева, а болниците вече са изразходвали 2/3 от парите си за годината“ – съобщава с прискърбие новата шефка на касата и евродепутатска кака Румяна Тодорова и се зарече, че предстоят съответните проверки и анализи.
Няма нужда да правите нови разходи и да хабите труда си, госпожо Тодорова, за проверки. Просто вслушвайте се в гласа на специалистите, които лекуват, а не се занимават с бумащина.

Питайте директорите на болници и те ще ви кажат, че просто НЗОК трябва да започне да плаща в реален обем лечението на тежко болните пациенти, което за някои излиза между 20 и 50 хиляди лева. В момента предвидените средства за тях изобщо не достигат.  „Имаме 300 такива пациенти годишно, които ни струват 2.5 милиона лева. Това е приблизително бюджетът на болницата за един месец – изтъкна преди време проф. Владимир Плософ, директор на Националната кардиологична болница. И вероятно за голяма изненада на чиновниците допълва: – „Само антибиотиците могат да струват 20 000 лева“.

„Имаме пациенти, за които НЗОК плаща по 700-800 лева, а лечението им струва 10-15 хиляди лева“ – допълва зловещата картина шефът на столичната болница „Св. Анна“ д-р Димитър Димитров. 

Ето откъде всъщност идва голяма част от прословутите дългове на болниците и останалите медицински заведения. Но вместо това да се разбере и осъзнае от когото трябва, властимащите се канят да отнемат от средствата на болниците. И за капак – да прехвърлят високо квалифицирани дейности и манипулации в доболничната помощ, където няма техническо обезпечение на съвременно ниво и никой не взима мерки за повишаване квалификацията на кадрите.

Реквием за общинското здравеопазване

Независимо кой ще бъде композиторът, съчинил този реквием, едно е сигурно – „стратегически“ ще го изпълнява българинът от малките населени места. Защото след като НЗОК няма да плаща на местните болници, те ще се превърнат или във фитнес центрове, или в частни заведения, а може и в хосписи. И тогава за едно елементарно изследване на кръв и урина, за рентген или пък някаква друга по-сложна диагностика, без която съвременната медицина не може, болните примерно от Малко Търново, Девин, Дулово, Трън и т.н. ще трябва да препускат с километри, за да търсят болници, работещи с НЗОК. Ако не – ще си плащат на частно. Така че Бог да е на помощ на хората от селата и малките градове.

През последните години бяха сменени немалко здравни министри. И семейната гинеколожка ще си отиде по реда. Но за жалост, така и не се осъзнава, че е необходима не смяна на министрите като пионки, а смяна на провалилата се система, основана върху разбирането, че здравето, подобно на всички стоки  в т. нар. пазарна икономика, е също пазарна величина и следователно държавата няма нищо общо с него.
А че това е така го доказва анализът на учени от БАН, които посочват, че същата тази държава в последните години отделя за здравеопазване около 3.52 %, докато в същото време в ЕС отделят за него средно над 7,6 на сто.

Не стига това, ами в здравната система се допускат най-различни посредници, които още повече товарят финансово и бюджета, и гражданите на България. Като НЗОК, която изсмуква от хората милиони левове. А също и множеството посредници, които осигуряват лекарствата. Както навсякъде другаде, така и тук се търси – за сметка на болните естествено, максималната печалба.

Следствие на всичко това българите не са в състояние да покрият плащанията, които им се налагат, ако искат да получат адекватна здравна помощ. Заради бедността си те не ходят и на профилактични прегледи, а се лекуват вече от немай къде чак когато болката стане нетърпима, предпочитайки в същото време евтините и остарели морално лекарства, забравени вече от цяла Европа.

Ето туй следва да се има предвид при подготвянето на стратегия за подобряване на здравеопазването у нас. И който се заеме с тази задача би трябвало да отиде при болните хора и да обиколи „болниците на края на града“. Тогава ще разбере, че единствено правилната тактика за осъществяване на стратегията е системата Семашко, актуализирана според прогресивната Лисабонска стратегия.


Състоянието на здравната каса е тежко, признава новата й началничка Румяна Тодорова Шефът на Националната кардиологична болница проф. Владимир Плософ е на мнение, че е крайно време НЗОК да започне да плаща в реален обем лечението на тежко болните пациенти

В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки