Рецепта 1 (Ана Грозева, Добрич): Залива се 1 чаша нарязани корени от слънчоглед с 3 л вода и се кипва за 3-5 минути. Отварата се прецежда и се изпива за 3 дни.
Използваните корени не се изхвърлят, а се прибират на долния рафт в хладилника. Когато приготвената доза свърши, те отново се заливат с 3 л вода, но се варят вече 10 минути. Отварата отново се изпива за 3 дни. След като те минат, използваните досега корени пак се варят в 3 л вода, но вече това трябва да трае 15 минути. Едва след това те се изхвърлят, като течността също се изпива за 3 дни. Това може да става по всяко време на деня в обем от 3 до 6 чаши.
Рецепта 2 (Ана Грозева, Добрич): Изчистват се и се нарязват на парченца две глави цвекло. Слагат се в 5-литрова тенджера и се заливат с 3 л студена вода. Съдът се затваря и се слага на огъня. Щом кипне, котлонът се намаля дотолкова, че водата да не спре да кипи. Вари се 5 часа, докато течността добие светъл цвят. След това отварата се пресипва в буркан, а цвеклото се настъргва на ренде и се изцежда през марля, като отделеният сок се слага в същия буркан. Получава се около 1 л отвара, която се пази в хладилник, но се пие леко топла. Приема се по 50 г 3 пъти дневно 30 минути преди ядене, но може да се взима и между храненията, около час след ставането от масата.
Рецепта 3 (Радка Кирчева, Пловдив): В половин кофичка кисело мляко се слагат 20 стръкчета ситно нарязан магданоз. Изяжда се вечер 30 минути преди ядене. Процедурата се повтаря, докато камъкът излезе.
Рецепта 4: В три чаши непреварено мляко се сипва една чашка стрити семена от лен. Слага се да ври, докато остане само 1 чаша. Прецежда се и в продължение на 5 дни се пие по 1 чаша. Възможно е да се почувства болка, което означава, че се разтварят камъните и пясъкът. След това болките отшумяват и настъпва облекчение. След една година лечението се повтаря.
Рецепта 5 (При камъни в бъбреците и жлъчката): Сутрин (в 8.00 ч.) на гладно се пие 1 ч. ч. сок от ябълки. В 10.00 ч. се пият 2 ч. ч. ябълков сок, а след това на всеки 2 часа от него се изпиват по 1 ч. ч.. Последната чаша се взима в 20.00 ч. Така се процедира 2 дни, а на третия ден в 8.00 ч. сутринта се пият 2 ч. ч. ябълков сок. След 30 минути се изпива още една чаша, но този пък ябълковият сок се смесва с половин чаена чаша зехтин и вода (по равни количества). Почива се месец и лечението се повтаря.
Рецепта 6 (При камъни в бъбреците и жлъчката, Вяра Стоянова, Варна): В 600 мл вода се варят 10 мин. 100 г сухи листа от еленски босилек. Кисне 30 мин., пие се на глътки за 1 ден.
Тази рецепта не се използва при гастрит, хроничен запек и язва на дванадесетопръстника.
Рецепта 7 (за разбиване на калциево-оксалатни камъни, Вяра Стоянова): Те са твърди, ръбести и често с кървави жилки, защото драскат бъбречното легенче. Най-трудно се разтварят и разбиват. Виждат се на рентген. Много често тези камъни дават усложнения – пиелит, пиелонефрит. Смесва се добре по 50 г брош, енчец, изсипливче, трабузан (бабини зъби), змийско мляко, пача трева, глухарче корени, шипка и мента. От сместа се взимат 2 с. л. и се варят в 700 мл вода в продължение на 10 мин. Оставя се да кисне 1 час. Пие се 4 пъти по 150 мл преди ядене.
Рецепта 8 (Янка Манолова, София): В 3 л вряла вода се слагат 3 с. л. ленено брашно. Ври 10 минути. След като разтворът изстине, се добавят 2 лимона и 3 л. мед. Приема се 20 минути преди ядене 3 пъти дневно по 1 винена чаша в продължение на 3 месеца, като камъните излизат без да се усетят.
Рецепта 9 (при оксалатни камъни, Йорданка Петрова, с. Михалци, Великотърновско): Три пъти дневно около 20 минути преди ядене се изпива 1 ч. ч. сок от червено салатно цвекло. Той трябва да е прясно изцеден. Приема се в зависимост от големината и от състава на камъните. Ако са по-малки, те просто ще бъдат изхвърлени сами за няколко дни. Ако са по-големи, продължителността на лечението се увеличава. Задължително е да се следи кръвното налягане на болния. Ако то се повиши, приеманата доза от сока трябва да се намали наполовина.