Родолюбците от клуб „Традиция“ във Велико Търново избраха нетрадиционен начин за честване на Независимостта
Автор: Здравка Христова Снимки: Авторката
За десета поредна година старопрестолният град Велико Търново стана център на тържествата за отбелязването на независимостта на България. За 105-ата годишнина от паметното историческо събитие, превърнало страната ни от васално княжество в независимо българско царство, в центъра на Търново за няколко часа оживя приказката за хляба.
Пременени в автентични народни носии отпреди повече от век, представителите на патриотичния клуб "Традиция" пресъздадоха "Пътят на хляба на българите". И за пореден път доказаха, че и днес никой не е по-голям от насъщния.
Нагиздени като героите от повестите на Иван Вазов и Любен Каравелов, четиринадесетте членове на "Традиция" на живо разказаха приказката за пътя на житото от нивата до трапезата.
Близо 2000 човека опитаха от питките и самуните, замесени по автентична рецепта отпреди два века и опитаха пърленки, изпечени на жар в подвижна походна пещ.
За приготвянето им бяха използвани 30 кг брашно, 30 кг жито и 30 малки пити мая, разказа ръководителят на великотърновския клуб "Традиция" Върбан Минев.
Най-вкусният хляб се прави с квас от гроздова шира. По този начин старите българи са приготвяли хляба през есента, когато гроздето още ферментира и отделя сладки сокове.
Хлябът, който е омесен така, бухва повече и има по-богат аромат. През Възраждането хората са правили мая от хмелови шишарки. Трябвало да бъдат приготвени поне 52 питки от квас, колкото са седмиците в годината. Обредният хляб е бил задължителен елемент в отбелязването на различните празници в бита на българина.
Всяко семейство си имало свой метален печат (просфор), които служел за това хлябът да бъде белязан и да се знае на коя фамилия е.
Във възстановката бяха показани над 160 старинни експоната, реквизити и елементи от българския фолклор. Най-старият уред е на 300 години - автентичен хромел за домашно мелене на жито.
Къшеите хляб по старата рецепта търновци преглъщаха с по глътката ракия, която на живо пред тях беше сварена в стара медна домашна дестилерия. Друга атракция от живата приказка беше "въртяното кафе". За да стане хубаво, е важно в сместа за приготвянето му да има 70 % кафе "арабика" и 30 % леблебия, както и няколко зрънца кардамон. Свареното кафе се сипва в четири чаши, поставени на поднос, който майсторски се върти на 360 градуса.
Нестихващи аплаузи съпроводиха шоуто на военните оркестри. 180 музиканти под пагон дефилираха в старопрестолния град на седмото издание на Международния фестивал на военните духови оркестри. От Констанца дойде Представителният оркестър на военновъздушните сили на Румъния, който показа впечатляваща хореография пред стотиците зрители в центъра на Велико Търново в празничния ден.
Представителният оркестър на въоръжените сили на Гърция пристигна от Атина със запазената си марка - изпълнение на военни химни и филмова музика с арфа и духови инструменти.
Всеобщите симпатии бяха насочени към шоу спектакъла на Гвардейския представителен духов оркестър на Българската армия, който с музика и танци представи любимите на всички "Ръченица" на Петко Стайнов и "Радецки марш".
Майсторски хватки с оръжие под съпровод на духов оркестър видяха зрителите в изпълненията на курсантите от Националния военен университет "Васил Левски".
Уникални експонати от фондовете на Централния държавен архив и Военния архив бяха подредени в открита изложба. Тя представи около 30 ценни документи и снимки от епохата на важния исторически акт. Интерес в изложбата предизвика карикатура, поместена в италиански вестник от 1908 г., издаван в Болония.
В горния си десен ъгъл тя има снимка на Стефан Стамболов и затова е забранена за разпространение в България. Възбраната за карикатурата била наложена от Демократическата партия, управлявала през периода 1908 - 1911 г. За това свидетелства бележка, оставена от Иван Андонов, деец на Народно-либералната партия на Стефан Стамболов.
Близо 250 умалени копия на самолети, кораби, танкове и автомобили показаха за първи път във Велико Търново 30 моделисти от цялата страна. Сред стендовите модели имаше военна и цивилна техника, както и исторически машини.
Уникалната изложба гостува в старата столица само за честването на 105-годишнината на Независимостта. Експозицията беше разделена на няколко исторически периода, като посетителите имаха възможност да видят модели на военни машини от Първата и Втората световна война, Студената война, съвременната история и техники на моделизма, а така също фигури на хора и животни и цели исторически сцени.
Два пешеходни тура организираха от Историческия музей във Велико Търново с безплатна разходка и беседи по знаковите за Независимостта места в старопрестолния град - историческата църква “Свети 40 мъченици”, крепостта Царевец и музей “Нова и най-нова история”.
Ансамбъл “Българе” прикова вниманието на търновци и гостите им със спектакъла си “Това е България”, разкривайки богатството и красотата на музиката, песните и танците на седемте етнографски района на България: добруджански, северняшки, шопски, пирински, родопски, тракийски и странджански.
Славеят на “Българе” и “Мистерията на българските гласове” Албена Вескова поведе голямото търновско хоро, на което се хванаха малки и големи от паметника “Майка България” до крепостта Царевец, разстоянието между които е близо три километра и половина.