Като навърших 40 години, реших да си направя профилактично изследване на костната плътност и се оказа, че вече съм развила начална степен на остеопороза.
Лекарката ми изписа да пия калций, но ми се иска да подсиля лечението и със средства от народната медицина. Какво препоръчва тя за това заболяване?
Димитринка Тодорова,
София
Остеопорозата е заболяване, при което костите стават толкова крехки, че се чупят при най-малкото натоварване. От 30-годишна възраст човешките кости започват да изтъняват. В рисковата група влизат жените в периода на менопаузата. Това се обяснява с факта, че в този период в техния организъм не достигат естрогените – хормони, които помагат за обновяване на костната система. Наричат тази болест още „тихият крадец”, тъй като дълго време по нищо не може да се разбере, че калцият в костите намалява.
Следствие на това обаче те започват да губят плътността си и стават чупливи. Пукат се и се чупят най-вече ребрата, шийката на бедрената кост и китките. За да откриете остеопорозата, вслушвайте се в тялото си: епизодичната силна болка в гърба между лопатките или кръста след физическо натоварване, намаляване на ръста, прегърбване, счупване след незначителна травма. Главната причина за наличието на остеопорозата е намаляването с напредване на възрастта на женските полови хормони (естрогените), които регулират съдържанието на калция в организма.
Има и други причини: ендокринни, ревматични, заболявания на жлъчно-чревния тракт, нарушено хранене, приемане на някои видове лекарства. Лекарите от САЩ твърдят, че натуралният сок от портокал или грейпфрут не само спира процеса на намаляване на костната плътност, но и предизвиква обратна реакция т. е. заздравява костите. Според учените обяснението е в наличието на значителни количества антиоксиданти, за които е известно, че възпрепятстват също развитието на ракови и сърдечносъдови заболявания и инсулт. В цитрусовите плодове се съдържат около 400 активни компонента. Кой точно способства за увеличаването на плътността на костите, все още не е изяснено, но специалистите предполагат, че това е лимоноидът. В тази връзка медиците препоръчват изяждането на 1 грейпфрут дневно. Това намалява значително нивото на холестерола.
Рецепта 1: Смесете 100 мл медицински спирт с по 1 с. л. нишадърен спирт, терпентин, 70-процентов оцет, растително и камфорово масло. Добавете 10 г сюнгер на прах (от аптеката) и поставете всичко това в тъмен буркан. Дръжте два дни на тъмно място, като разклащате буркана два пъти на ден. Натривайте със сместа болните стави през нощта. След това ги увивайте първо с вестник, след това с някакъв топъл шал.
Рецепта 2: Черупки от яйца се почистват от ципата и се варят или препичат за дезинфекция. Поставят се начупени в буркан и се заливат с лимонов сок. От разтвора се пие по 1 к. л. 2 пъти дневно.
Рецепта 3: Смесва се добре по 100 г репей и трицветна теменуга. От билките се взимат 2 с. л. и се заливат с 600 мл вряла вода. Настойката кисне 1 час. Пие се 4 пъти на ден по 150 мл преди ядене.
Рецепта 4: Взимат се 250 мл бира, 100 г листа и корени от глухарче. Корените се измиват добре и се смилат с машинка за месо. Листата се нарязват на ситно и се смесват с тях. Поставят се в буркан и се заливат с бирата. Съдът се оставя на студено за 10 дни. Вечер преди лягане с настойката се разтрива болното място, като оплакванията изчезват след 10 дни. Освен при остеопороза, рецептата е много ефикасна и при артрит и полиартрит.
Рецепта 5: С 300 мл ябълков оцет се залива 100 г настърган хрян, прибавя се и 200 мл вермут, кисне 5 дни като се разклаща често. Използва се за мазане на болните места сутрин и вечер.
Рецепта 6: В тиган, докато се отдели черна течност, се пържат без мазнина твърдо сварени жълтъци, взети от яйца, варени в продължение на 25 минути. Болните места се мажат с така полученото масло и се увиват с марля, която също е натопена в него. Ефектът настъпва много бързо.
Рецепта 7: С 400 мл вряла вода се залива 1 с.л. сладък корен, ври на слаб огън 20 минути, кисне 1 час и получената течност се разделя на 4 равни части. От нея се пие 4 пъти на ден преди ядене.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти