Оказва се, че проектът гъмжи от недомислици, които могат да се оправят с допълнителни 400 хиляди лева
Автор: Здравка Христова Снимка aвторът
Над 400 000 лева непредвидени разходи излязоха при строежа на многофункционалната спортна зала в двора на СОУ „Емилиян Станев" във Велико Търново.
Според доклада на проектанта и надзора парите са нужни за изграждането на подпорна стена, която да отдели залата от съседното спортно игрище, както и за специалната боя, с която трябва да бъдат намазани конструкциите според новата противопожарна наредба, влязла в сила от август тази година. Трябва да се правят допълнително и димни люкове. Оказва се, че топлата връзка между училището и спортната зала тотално следва да бъде изместена. Според първоначалния проект тя е предвидена да се изгради от юг, но стълбищата сега се местят от север.
Това са част от пороците, които сега излизат наяве при строежа на залата, за която правителството на Бойко Борисов отпусна на община В. Търново 1,043 милиона лева.Оказва се, че първоначалният проект не е включвал канализация на залата.
Не е била предвидена никаква противопожарна система. Нямало е коректни вертикална планировка и геодезия, признава инж. Динко Кечев, шеф на строителната дирекция на общината в старопрестолния град.
Той потвърди фактите, изнесени от "Десант" за закононарушението при строежа на залата, която попада в забранения сервитут на хранителния водопровод, снабдяващ с вода целия втория по големина жилищен квартал на Търново. Действително част от обекта – предимно съблекални и санитарни възли, са на 1,5-1,6 метра от водопровода, което е нарушение, съгласен е инж. Кечев. Той не се ангажира с прогноза дали при това драстично нарушение се очаква да има проблеми с РДНСК при узаконяването и въвеждането в експлоатация на многофункционалната спортна зала.
Със случая се занимава и прокуратурата. „Ако не направим тези промени и не осигурим 400 хиляди лева за тях, спортната зала няма да я има", заявява общинският инженер. Главният финансист на община Велико Търново Мариян Маринов пък обяснява, че парите са поискани от държавата, но няма нито положителен, нито отрицателен отговор дали ще бъдат отпуснати или поне някаква част от тях ще получи старопрестолната администрация.
Оказва се, че досега строителите от консорциум "Планекс спорт-ВТ" са получили за работата си 290 033 лева, от тях 200 000 лв. са авансово плащане, останалите са за актувано строителство, обяснява Маринов.
Съветниците от различните политически формати в ОбС поискаха кметът да потърси отговорност и неустойки от проектанта на залата арх. Юрий Любомирски. Те отказаха да дадат каквото и да било решение за отпускането на сумата от общинския бюджет за тази или за следващата година. "Ако ги няма тези пари, не можем да завършим залата и строителството спира", посочиха инж. Кечев и финансистът Маринов.
„Дадох всичко от себе си, за да направя тази зала, а сега започвам да се чувствам виновен. Реалната стойност на проекта е 1,4 млн. лв., всичко друго е еквилибристики – казва проектантът, който не крие, че е направил проекта за спортната зала за около седмица. По този повод той коментира „Това е много кратко време, за което не се прави и навес.
Ситуацията е много комплицирана. Тогава от София заявиха, че ще дадат не повече от 1 милион. Но по-добре е да имаме зала, която е с малки проблеми, които могат да бъдат решени, отколкото да няма спортна зала".
Освен това арх. Любомирски споделя, че е направил проекта си по заданието на общината и е нейно задължение да предвижи съгласувателните процедури с останалите институции. А що се отнася до това, че съблекалните и санитарните възли на залата попадат в сервитута на главния водопровод, той твърди, че при проектирането не е знаел за този проблем.