Окръжният съд в Добрич отхвърли неоснователните претенции на Главното мюфтийство за собственост на една от сградите в двора на добричкото училище “Христо Смирненски”.
Автор: Пламен Николов
За опита да се сложи ръка върху апетитния имот в центъра на добруджанския град “Десант” вече разказа на своите читатели. Сградата е собственост на общината, предоставена е за стопанисване и управление на училищното настоятелство и се използва активно в учебния процес – там учат първолаците и децата от подготвителните групи.
Теренът, който мюфтийството пожела да лапне, е с площ 4 782 кв.м, а сградата е с разгърната застроена площ 630 кв.м. Пазарната оценка на имота е 348 418 лв.
Съдът прецени, че липсват доказателства, които да потвърждават тезата, че след освобождението на България през 1878 г. е съществувала Добричка мюсюлманска вероизповедна община.
Мюфтийството не е доказало, че е владяло имота в който и да е момент след Освобождението, по време на румънската окупация на Южна Добруджа и до 1960 г., когато сградата е станала училищен имот. Нещо повече, има данни, че още през 1941 г. тя е ползвана от българската държава, като там са настанявани и лекувани войници.
Действително в определен период там е функционирало частно турско училище, както твърдят от мюсюлманското вероизповедание, но това не означава, че мюфтийството е било собственик на сградата. Няма доказателства и в подкрепа на твърденията, че имотът е бил несправедливо отнет от българската държава по време на комунистическия режим. Така отпада и възможността да се приложи реституционния закон, както настояваха от мюфтийството.
При решаване на спора съдът е обсъдил четири международни договори, по които България е страна. Разгледал е девет отменени закона, седем от тях на Царство България от 1879 г., а два на Народна република България. Взети са предвид румънският Закон за уреждане на Нова Добруджа и Румънски граждански закон.
Съдът се е позовал на шест действащи в момента закони, на три решения на Конституционния съд и на шест задължителни за съдилищата в страната решения на Върховния касационен съд.Магистратите в Добрич дадоха добър пример как трябва да се отнася българското правосъдие към наглите претенции на мюфтийството. Чакат се решенията по този и още близо 100 казуса на следващите съдебни инстанции.
Борбата за опазването на българските имоти продължава и правосъдната ни система тепърва ще трябва да доказва, че е защитник на справедливостта и националните интереси.