Отрязаха претенциите на мюфтийството към училищен имот


Отрязаха претенциите на  мюфтийството към училищен имот
15 Ноември 2013, Петък


Окръжният съд в Добрич отхвърли неоснователните претенции на Главното мюфтийство за собственост на една от сградите в двора на добричкото училище “Христо Смирненски”.

Автор: Пламен Николов

За опита да се сложи ръка върху апетитния имот в центъра на добруджанския град “Десант” вече разказа на своите читатели. Сградата е собственост на общината, предоставена е за стопанисване и управление на училищното настоятелство и се използва активно в учебния процес – там учат първолаците и децата от подготвителните групи.

Теренът, който мюфтийството пожела да лапне, е с площ 4 782 кв.м, а сградата е с разгърната застроена площ 630 кв.м. Пазарната оценка на имота е 348 418 лв.
Съдът прецени, че липсват доказателства, които да потвърждават тезата, че след освобождението на България през 1878 г. е съществувала Добричка мюсюлманска вероизповедна община.

Мюфтийството не е доказало, че е владяло имота в който и да е момент след Освобождението, по време на румънската окупация на Южна Добруджа и до 1960 г., когато сградата е станала училищен имот. Нещо повече, има данни, че още през 1941 г. тя е ползвана от българската държава, като там са настанявани и лекувани войници.

Действително в определен период там е функционирало частно турско училище, както твърдят от мюсюлманското вероизповедание, но това не означава, че мюфтийството е било собственик на сградата. Няма доказателства и в подкрепа на твърденията, че имотът е бил несправедливо отнет от българската държава по време на комунистическия режим. Така отпада и възможността да се приложи реституционния закон, както настояваха от мюфтийството.

При решаване на спора съдът е обсъдил четири международни договори, по които България е страна. Разгледал е девет отменени закона, седем от тях на Царство България от 1879 г., а два на Народна република България. Взети са предвид румънският Закон за уреждане на Нова Добруджа и Румънски граждански закон.

Съдът се е позовал на шест действащи в момента закони, на три решения на Конституционния съд и на шест задължителни за съдилищата в страната решения на Върховния касационен съд.Магистратите в Добрич дадоха добър пример как трябва да се отнася българското правосъдие към наглите претенции на мюфтийството. Чакат се решенията по този и още близо 100 казуса на следващите съдебни инстанции.
Борбата за опазването на българските имоти продължава и правосъдната ни система тепърва ще трябва да доказва, че е защитник на справедливостта и националните интереси.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки