Пожарникари и кметове се скараха за доброволните отряди


Пожарникари и кметове се скараха за доброволните отряди
Във Великотърновска област няма законно сформиран нито един доброволен отряд, отчетоха областният управител, пожарникарите и представители на общините
17 Ноември 2013, Неделя


Огнеборците доброволци са на държавна издръжка, хазната е празна и пари за тях няма

Автор: Здравка Христова

Нито една от десетте общини във Великотърновска област няма законно сформиран и действащ доброволен отряд от огнеборци. В Златарица не искат да го направят, а в Елена и Павликени изобщо не са започвали. Единствено в Лясковец са събрали и екипирали 15 души, но за сметка на това пък мъжете там не са минали обучение и не са вписани в специалния регистър на доброволните формирования.

Оказва се, че пари за подобна дейност в държавната хазна няма. Тава призна на сбирка между пожарникари и кметове в старопрестолния град Евгения Петкова от Министерството на финансите.
Постъпили са искания от 50-60 общини, но не им е платено, защото при преструктурирането на бюджета парите са отишли за социални разходи.

Петкова обаче увери, че средства щели да бъдат предвидени в държавния бюджет за 2014 г.
Как да съберем хора, като за един час работа ще трябва да получат, и то с месеци закъснение, по 3,70 лева, възропта заместник-кметът на Златарица Веселин Чанев. Един ден доброволецът ще излага живота си на опасност, гасейки пожар, и ще трябва някога да вземе жълти стотинки за работата си. Не ни връщайте във времената на комунизма, предупреди Чанев.

Подкрепиха го и останалите кметове от областта, които в прав текст заявиха, че не са длъжни да сформират такива отряди.
Не е оправдано в малки общини като вашите да се поддържа професионална пожарна служба, която да излиза на произшествия по 10 пъти в годината, ядоса се на кметовете комисар Йордан Йорданов, ръководител на пожарната във Великотърновска област.
В Германия всеки град под 100 000 души население разполага единствено с доброволни отряди, в Австрия такива работят във всяко населено място и ние трябва да вървим в тази посока, допълни комисарят.

С решение на общинските съвети в региона е започнало съставянето на четири отряда от общо 63 души в градовете Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец и Стражица. Набраните доброволци обаче не достигат за пълния капацитет на отрядите и това е основният проблем - да бъдат събрани хора, признаха от Областната служба по пожарна безопасност и защита на населението.

Според Закона за защита при бедствия огнеборците, които ще работят на доброволни начала, имат право на обучение. Отделно те трябва да бъдат застраховани за полица от 150 лева и да получат защитно облекло на стойност 1000 лв., като срещу това са длъжни годишно да участват в спасителни акции за ликвидиране на бедствия и пожари, както и на последиците от тях, най-малко 20 дена.

За труда си в момента те би трябвало да получават двукратния размер на почасовата ставка, изчислена на база минималната работна заплата в страната - 3,69 лв./час, а от януари 2014 г. - по 4,05 лева на час.
По закон кметовете на съответните общини сключват граждански договори с доброволците. Разходите по възнагражденията, застраховането и екипировката са за сметка на държавата. След като тя обаче отказва да финансира начинанието, на този етап поне не е ясно по какъв начин общините ще доставят специалното облекло за отрядите, което по качество и вид трябва да отговаря на това, което ползват професионалните пожарникари.


В категории: Общини , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
oz_vladimirov
29.12.2013 14:37:51
0
0
ba si maikata
[puke][puke]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки