Сцена от въведението на Богородица в Йерусалимския храм
21 Ноември 2013, Четвъртък
На 21 ноември празнуваме и Деня на християнското семейство
Въведение Богородично е един от най-големите християнски празници. Българската православна църква го отбелязва на 21 ноември. В този ден се почитат както родителите на Дева Мария – Йоаким и Анна, които я въвеждат в Йерусалимския храм, така и изпълнението на обета им да посветят детето си на Бог.
Според преданието, още преди да се роди Мария била обречена от майка си и баща си да му служи. След като навършила три години, Йоаким и Анна я завели в храма. Всички близки я съпроводили през града със запалени свещи в ръка. Дева Мария изкачила сама 15-те стъпала на църквата, като на най-горното я посрещнал, благославяйки я, първосвещеник Захария. Той извършил и въвеждането й в Йерусалимския храм.
Така Дева Мария заживяла в Божията обител, където била възпитавана от по-възрастни благочестиви девойки, познаващи Светото писание. Тя се трудела усърдно и непрестанно се молила. По такъв начин се готвела за своето високо назначение. Църквата я нарича „прекрасна зора“, от която изгряло слънцето на правдата.
След като достигнала възрастта, на която девиците, възпитавани в храма, бивали връщани в светското общество, свещениците настояли и тя да се омъжи. Но Мария споделила желанието си да се посвети изцяло на Бог и да не встъпва в брак. По внушение от Светия Дух те я сгодили за престарелия Йосиф, който станал покровител на Девата и уважавал обета, даден от нея.
Според църковния календар Въведение Богородично се чества в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат свето причастие, а с него и нови сили за духовно извисяване и борба със злото – в себе си и в света.
С решение на Светия синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж.
Семейното ходене на църква на този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към техните деца, тъй като семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бог, за християнските добродетели.
В деня на този хубав празник родителите или учителите водят децата в църквата. Представени на бога, те ще растат благочестиво в послушание към родителите си и чистота на нравите.
В българските традиции Въведение Богородично се е чествал в много тесен кръг – само с родителите и децата им, които все още не са встъпили в брак. Всички те отивали заедно в храма, за да измолят за семейството си здраве и благоволение. След това в дома, събрани около огнището, на чаша вино, топла пита и вкусна гозба, чествали освен празника Въведение Богородично, и силната връзка помежду си. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.
В този ден народът ни гадае какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево – зимата ще е люта, лятото – сухо, а плодородието слабо. Ако вали дъжд или сняг – зимата ще е снежна, лятото – дъждовно, а реколтата ще е богата.
Денят на християнското семейство е прекрасен повод да се замислим и да отворим душите и сърцата си за добротата.