Галеникът на Първанов затвори всичките си медии, а фирмите му дължат милиони на банки
Автор: Камен Колев
Тежки облаци са надвиснали над главата на червения бизнесмен Георги Гергов, заради когото мнозина наричат Пловдив „Герговград”. Той изличи от картата изцяло медийната си групировка, хотелите му в черноморския комплекс „Слънчев ден” са два пъти ипотекирани, ЦУМ вегетира, фирмата му за пътно строителство е затънала в дългове, а преди две седмици отново имаше съкращения сред персонала на най-ценното му дружество - „Международен панаир Пловдив”.
Как се спихна медийната група на Гергов
Медийните амбиции на Гергов датират от 90-те години, когато той стартира седмичник и го кръщава като на някогашния общински пловдивски флагман в. „Глас”. Вестникът обаче има кратък живот, а журналистите после с години чакат да си получат заплатите.
Преди 5 г. Гергов пък купува телевизия „Евроком България” с идеята тя да стане национална трибуна за политическите амбиции на новия си собственик под името Нова българска телевизия.
Но и този проект не прокопсва. Преди две седмици сигналът е прекъснат и на журналистите в София и в Пловдив е казано да спират работа.
В това време и за всеки случай Гергов се окопава дълбоко като лидер на БСП на градско и областно ниво в Пловдив. Противно на политическия му възход обаче,
фирмите му са в много тежко финансово състояние.
Черни облаци са надвиснали над перлата на Гергов – курорта „Слънчев ден”, любима резиденция за отмаряне на политици, прокурори и услужливи журналисти. Бизнесменът купува през 1999 г. някогашния почивен комплекс на ЦК на БКП в бившия курорт „Дружба” за смешните 8 млн. германски марки, като става собственик на няколко хотела, плажна ивица, огромен парк и почти готово яхтено пристанище.
Сега курортът, който се контролира от синовете на Гергов - Тодор и Цветомир, е ипотекиран в две банки. Втората ипотека на част от имотите е учредена по искане на Комисията по финансов надзор през 2012 г., тъй като „Слънчев ден” е акционер в друга фирма, контролирана от Гергов – „Пътища” АД.
Интересна схема
разиграва Гергов
с „Международен панаир Пловдив”.
Миналата година стана ясно, че е заложил всички активи на дружеството като обезпечение на кредит от 14,7 млн. евро. С парите е трябвало да се платят разноските по държавното участие в ЕКСПО`2010 в Шанхай, както и дължимите дивиденти към държавния бюджет и останалите акционери.
По изключение явно само една ипотека има върху хотел „Санкт Петербург", пак собственост на фамилията Гергови. Заложени са също така и палата 14, административната палата 9 в Панаирното градче, многоетажният паркинг, както и дружеството „Пълдин туринвест".
Тук има и една тънкост - според договора с банката до изплащането на заема панаирът няма право да разпределя дивиденти, да променя собствеността на капитала си, освен ако това не се прави с държавен или съдебен акт. Затова Гергов и компания прибягват до хитър номер. На 7 май м. г. между панаира и „Пълдин туринвест“ се сключва договор за особен залог на търговско предприятие. Според него, ако по някаква причина банката събере от компанията „Пълдин туринвест“ в качеството й на трето задължено лице, каквато и да било сума, то „Международен панаир Пловдив“ се задължава да й я възстанови още на следващия работен ден. Освен това панаирът се залага като обезпечение заедно с всичките си активи, цялото настоящо и бъдещо имущество в полза на „Пълдин туринвест“.
В приложението от 10 страници към този договор подробно са описани всички активи на панаира – общо 93 сгради. Според последния към онзи момент финансов отчет, активите на дружеството са в размер на 113, 61 млн. лв.
Толкова обаче е и размерът на пасивите...
Всъщност как държавата подари на бизнесмена
изложбения център в Пловдив? Това става преди 7 години с протекциите на управляващите от Тройната коалиция, макар че дружеството на Гергов към онзи момент е в забранителния списък за приватизация. С благословията на тогавашния пловдивски кмет д-р Иван Чомаков, бизнесменът учредява „Пълдин туринвест” - смесено дружество с община Пловдив, чрез което Гергов придобива акции на общината в панаира.
Впоследствие с увеличение на капитала и поради пасивността на общинските представители, делът на общината е стопен и тя вече няма блокираща квота при взимането на решения. Следващата стъпка Гергов прави, като изкупува и дяловете на реститути в зоната на панаира и така става негов мажоритарен собственик с 50,58%. Наскоро вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че държавата възнамерява да продаде дела си в панаира, който грубо е оценен на около 39 млн. лева. Гергов веднага влезе в ролята на ревностен стопанин и пред журналисти определи намеренията на държавата като „опит да абдикира от проблема”, защото истинската стойност на изложбения център не била друга, а „огледало на българската икономика”.
За капак кметът на Пловдив заплаши, че общината може да си вземе от „Пълдин туринвест” 14-те къщи в Стария град, апортирани в капитала на дружеството, тъй като то очевидно не е в състояние да ги стопанисва. Тотев коментира, че част от тях са в плачевно състояние и хората са недоволни, че Гергов не инвестира в реставрацията им.
2014 г. ще бъде критична за фамилията Гергови, тъй като тогава трябва да бъдат изплатени огромните кредити на фирмите от семейната империя. А за да стане това, или трябва да се случи чудо, или пък БСП отново да се погрижи за своя партиен другар.