Бежанците, настанени в харманлийския лагер, тази седмица отново спретнаха протест. Този път поводът бе искането им за незабавно получаване статут на бежанци.
Автор: Христо Христов
От Агенцията за бежанците обясниха, че това не може да стане от днес за утре.
Чужденците основно се жалваха, че има хора, които са в България от септември, а досега не са извикани за интервю. В същото време за други, които са дошли по-късно и имат пари за адвокат, са започнали процедурите по изготвянето на документите. Те настояха за справедлив график при оформянето на документите.
В знак на протест във вторник на обяд стотина от настанените в Харманли опънаха постелки на входа на бившите казарми и седнаха на земята. Малко по-късно бежанците заплашиха дори с гладна стачка. Неофициално се заговори, че демонстрацията е била провокирана от външни лица, влезли на територията на центъра, представящи се за собственици на фирми, обслужващи кандидатите за бежанци. Те лъжели настанените в центъра хора, че могат да ги превозят до София и да им съдействат да получат статут по ускорена процедура. За случая са уведомени компетентните органи и са взети мерки.
Протестът от тази седмица е вече втори по ред с тези мотиви. Иначе чужденците продължават да се оплакват от лошите условия в лагера. В момента в Харманли са настанени близо 1 200 души при капацитет за 1 450. От тях 1 030 са сирийци. В дома край свиленградското село Пъстрогор има над 450 души при капацитет 300. Сирийските граждани са 385. В транзитния център в Любимец пък намират подслон 437 чужди граждани.
За последната седмица няма нито един влязъл нелегално през „зелена граница” край Свиленград. Властите отдават това на командированите там полицаи. Засилените патрули, в които са включени служители на МВР от цяла България, не са пратени толкова заради бегълците от Сирия, колкото заради вълната от икономически имигранти, които прииждат от Афганистан, Мароко, Тунис, Алжир и Мали, поясняват висши униформени.