Гъмотрънът е медоносно многогодишно растение от сем. Бобови.
Като лекарствено средство е известен още от ІІ в. пр. Хр. Древноримският лекар Гален го ценил като отлично диуретично средство.
Препаратите от растението от десетилетия се използват с успех при лечението на болни, страдащи от хемороиди и хроничен запек, като положителни резултати започват да се наблюдават след 2-3 седмици от началото на терапията с настойки от гръмотрън. Отварата от билката се препоръчва и при маточни кръвотечения, особено в климактеричния период.
Освен това, растението спомага за намаляване на пропускливостта и трошливостта на капилярите. Полезно е и при подагра, шипове, ревматични болки, възпалителни заболявания в бъбреците и пикочния мехур, както и при камъни в бъбреците.
В последно време гръмотрънът широко се използва в борбата с наднорменото тегло – както самостоятелно, така и вложен в различни препарати за отслабване. За редуциране на излишните килограми се препоръчва запарка от корените на растението. Отделно се смята, че билката спомага и за намаляването на целулита, съпътстван често от задържането на вода в организма.
За приготвянето на лекарствени препарати се използват корените и листата на гръмотръна. Листата се събират след цъфтежа (през юни-август), а корените – през есента (септември-октомври). Изкопаните корени се почистват от пръстта и малките коренчета, измиват се и се сушат, нарязани на еднакви парчета, в добре проветрявани помещения или на сянка под навес, изграден от листове ламарина. Добре изсушените корени лесно се натрошават.