Растението може да се използва в борбата с най-различни заболявания
Автор: проф. Христо Мермерски
Целебните свойства на природата са удивлявали и привличали хората от най-древни времена. На мода са и днес. Различните корени, плодове, гъби, дървета и растения са пълни с живот и енергия, които човек използва в борбата си с различни заболявания.
И докато по-рано народната медицина бе доста подценявана, сега аптеките са пълни с различни билкови настойки, тинктури, смески и чайове.
Едно от по-малко разпространените и незаслужено непопулярните лечебни растения е резенето. А то притежава не просто големи, а удивително огромни полезни свойства. На него му е присъщо и противовъзпалителното, и антиоксидантното, и бактерицидното, и противоглистното, и диуретичното, и отхрачващото, и обезболяващото, и успокояващото действие. То се използва също за разширение на съдовете, за усилването на лактацията и дори за премахване на бръчките. Стръковете и плодовете на билката се използват в борбата с метеоризма, спастичния колит, за подобряване на апетит и възстановяването на нормалната работа на целия храносмилателен тракт. Тя намира широко приложение и като средство, подпомагащо отделянето на жлъчен сок.
На външен вид растението напомня копъра, а на вкус е по-близо до анасона, но е по-сладко. Коренът му е месест. В медицината по принцип се използват най-вече плодовете му, които влизат в състава на различни лекарствени препарати, използвани за лечение на бронхит, туберкулоза, бронхиална астма, стенокардия, подагра, бъбречно-каменна болест, гастрит, хепатит, ентероколит, гастродуоденит, дисбактериоза и пр. Но резенето помага също и при фарингит, стоматит, възпалителни кожни проблеми, цистит и пиелонефрит. Без него не минава и лечението на болните от алкохолно натравяне или злоупотреба с тютюнопушенето. Целебното растение играе важна роля и в борбата с различни онкологични заболявания. Намира приложение и в педиатрията. Доказана е ефективността му и като понижаващо температурата средство.
Резенето е било широко използвано от Хипократ, Диоскорид, Плиний и Авицена. Плодовете му са богати на калций, калий, магнезий, желязо, мед, цинк, хром и алуминий. Отварата от семената лекува конюнктивит и различни гнойни заболявания. За преодоляването на всякакви възпалителни процеси на горните дихателни пътища може да помогне настойка от плодовете, като 3 ч. л. от тях – изсушени и смлени, се залеят с 1 чаша гореща вода. Престоява 30 минути, след което се прецежда и се приема по 1 до 3 с. л. 4-5 пъти на ден.
Много полезно е и етеричното масло от резене, което прекрасно може да изчисти организма от вредните шлаки и токсини. По време на климактериума при жените това масло се оказва много ефективно, тъй като стимулира изработването на собствен естроген. Отделно, то проявява и висока противогъбична активност. При ароматизиране на дадено помещение с него съдържанието на гъбички във въздуха се намалява 4-5 пъти. А освен това има и защитно действие при токсични поражения на черния дроб.
Гаргарата с отвара от резене отстранява болките в гърлото и прегракналия глас.
Листата на растението пък се използват свежи в различни салати, рибни и месни блюда, особено при опушването на колбаси и риби. Семената се слагат като подправка в супи, маринати и различни туршии и консерви. Най-широко резенето се използва във френската и италианската кухня.