Скандален филм представя Кърджали като турска провинция
Автор: Камен Колев
Мюсюлманското население в Кърджали се смущава от песните, които се носят от градския часовник, а градът е турска провинция. Такива внушения прави скандален филм на турската телевизия TRT, както и няколко проислямистки сайта, като worldbulletin.net.
В статията на това електронно издание се твърди, че песните от градския часовник, който е един от символите на Кърджали, както и звънът на църковните камбани от храма „Свети Георги Победоносец”, обиждали турското население.
„Маршът за българската независимост, който е създаден послучай отделянето на България от Османската империя, се излъчва почти всеки ден от историческата часовникова кула на Кърджали. Градът, в който живеят близо 150 хиляди души, е само на 90 км разстояние от Турция. Етническите турци представляват 70 на сто от общия брой на населението. Край Кърджали има 115 турски села”, се казва в публикацията на сайта, с което се внушава, че едва ли не районът около етническия град е турска провинция.
По-нататък се твърди, че турците в България все още са обект на гонения и репресии, макар комунизмът отдавна да си е отишъл. Тезите са взети от филма на турската телевизия TRT, в който основен акцент е градският часовник. От него на всеки час звучат мотиви от възрожденски песни. Идеята за това датира от 70-те години на ХХ в., когато в Кърджали се разчува за 12-ъгловия купол на катедралата “Вабел” в Краков, на който се появявал механичен тромпетист и изсвирвал мелодия на всеки час.
Идеята е реализирана и от 35 години на всеки кръгъл час от градския часовник звучат родолюбиви песни. В 6 часа кърджалийци се събуждат с “Питат ли ме де зората…”, а вечер в 22 ч. заспиват с “Къде си, вярна ти любов народна…”. На 24 май часовникът е специално програмиран и през целия ден на кръгъл час звучи химнът „Върви, народе възродени”. Въпреки че песните от часовника, звънът на църковните камбани и призивът за молитва от джамията „Меркез” са се превърнали в част от ежедневието на кърджалийци, според турските медии, патриотичните песни и звънът на камбаните са неприемливи и обиждат мюсюлманското население в града.
В статията се казва, че макар „антитурските маршове” да смущават местните мюсюлмани, едва ли някакви правозащитни инициативи ще дадат ефект. Статията подробно описва изселването на турците и т. нар. „възродителен процес“, като остро критикува някогашното комунистическо управление и прави препратки към сегашния „репресивен” спрямо турците стил на управление на страната.
В заключение се посочва: „Резултатът от последното преброяване на населението в България показа, че 10% от общо 7,5 милиона души имат турски произход . Кърджали, Шумен, Пловдив, Силистра и Добрич са градовете, в които населението от етнически турци доминира”.
Публикацията, която се появи и в кърджалийски медии, предизвика серия остри коментари. В интернет форумите дори се появиха мнения на хора от смесени бракове в защита на уникалната часовникова кула. „Тези песни са били написани от най-големите български поети още преди комунизма. България е била 500 години под османско робство и тази част от нашата история никога няма да бъде забравена. В днешно време българите и турците живеят в дух на добри съседски отношения, помагат си едни на други, и този, който е написал статията, иска единствено да нагнетява етническо напрежение”., пише 34-годишна жена от българо-турски произход.
В друг коментар се казва: „На нас, помаците, тази музика изобщо не ни пречи, напротив - радваме се, че я има и я чуваме всеки ден! Кърджали се намира в България, затова ще звучат български патриотични песни!”
Подкрепя го и друг жител на Кърджали: „Ще живеем в мир и пропагандните статии и политически спекулации винаги ще бъдат далеч от нашите умове и усти”.