Преди 800 години
Наследникът на Калоян – Борил, няма славата и успехите на своя предшественик.
Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история
Не му върви и в битките с латинците, които продължават да са в Константинопол. Той не е воин като Калоян и не предвожда войската.
Тя е поверена на явно некадърни военачалници, защото през 1211 и 1212 г. губи битки в Тракия и Загоре, в резултат на което латинците завземат територията между Тунджа и Родопите. Борил иска да сключи мир с тях.
В Търново пристигат пратеници на император Анри. По време на преговорите в двореца виждат Мария, която е надарена с изключителна красота и обаяние. Говори гръцки и латински. В няколко разговора с пратениците ги впечатлява с познанията си в различни области.
Един от тях, който е и художник, я рисува и отнася портрета й в Константинопол. Показва го на император Анри, който е очарован от хубостта й. Разпитва за подробности и научава, че е дъщеря на царя. Всъщност тя е осиновена от него, защото е дете на Калоян. Анри решава, че тя трябва да стане негова съпруга и провожда специално пратеничество в Търново до Борил, за да иска чрез него ръката на Мария. В замяна на това ще му върне завладените български територии.
Когато съобщават на Мария, тя се съгласява, тъй като не се чувства добре в двореца, където е в обкръжението на пастрока си и болярите, изменили на баща й. Император Анри изпраща кавалкада от конни рицари, която да я съпровожда по пътя й от Търново до Константинопол. Заедно с Мария тръгва и български конен отряд.
Анри я посреща в Одрин и заедно влизат в столицата. Венчават се в катедралата „Св. София“, а службата се води лично от патриарха. След това в двореца се провежда церемония по коронясването. На главата на Мария е поставена короната на византийските императрици. За медения си месец младоженците се усамотяват на Принцовите острови в Мраморно море.
През това време граф Де Монгприе организира заговор срещу императора. При Анри идва негов доверен човек и му казва, че войниците на графа са превзели двореца и водят преговори с началника на крепостната стража да премине на негова страна. Анри смята, че това е дребен инцидент, но Мария е на друго мнение. Настоява веднага да тръгнат към столицата. На главната порта ги спират стражите, на които е наредено да не пускат никого. Мария иска да я заведат при техния началник и когато го вижда, без всякакви обяснения взима меча му и го пробожда с него. След това се качва на кон и отива при българския отряд, който я е съпроводил и е определен за нейна лична стража. Води го в двореца, където арестуват заговорниците, а присъдата на Мария е да бъдат хвърлени от крепостните стени в морето.
Анри е смаян и отбелязва, че съпругата му прилича на неговата майка, която винаги е действала с желязна ръка. Казвала се е Мариот, с това име и българката остава в историята – като императрица Мариот.
Тази красива, нежна, очарователна жена се оказва голям държавник. След смъртта на Анри се обявява за регент на малолетния си син и управлява от негово име Латинската империя.
Тя съставя грандиозен план за образуването на голяма федерация, която да обхваща Балканския полуостров и бившите владения на Византия в Мала Азия. Затова предлага династически бракове на българския цар, никейския император, сръбския крал и влашкия войвода. Идеята й е всеки народ да запази своята самостоятелност, но да няма граници помежду им. А при външна заплаха за някоя от държавите в съюза останалите да й се притичат на помощ.
Замисълът й не се осъществява. Но възниква въпросът – не е ли това първата идея за обединена Европа, станала реалност след повече от 8 века?
Патриотичен календар
6 декември — Никулден. Празник на моряците и рибарите, на банкерите, на търговците и на дарителя
6 декември 1844 г. — Роден е Петко Киряков, останал в историята като Капитан Петко войвода
8 декември 1204 г. — Кардинал Лъв посещава българската столица Търново и коронова от името на папа Инокентий III Калоян за крал
8 декември 1903 г. — За първи път в България денят е честван като празник на Софийски университет и като студентски празник. На тази дата през 1888 г. Петото Обикновено народно събрание приема закон за уредяване на висше училище в София
9 декември 1885 г. — В Пирот е сключено примирие, с което се слага край на Сръбско-българската война
10 декември 1877 г. — След 3-месечна обсада руските войски превземат Плевен
10 декември 1878 г. — В София е основана Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий"
12 декември 1859 г. — Роден е генерал-майор Васил Делов
На финалния въпрос отговорът е - не, не е! Няма нито такъв план, нито такава идея. Каква обединена Европа през Средновековието? И тогава, както винаги, всеки се стреми към завоевания, надмощие, влияние!
Единственото вярно в текста е, че българска принцеса бива омъжена - не по нейно съгласие, за император Анри. Ала тя е дъщеря на действащия в 1212 г. български владетел - цар Борил, не на Калоян! Името й не се среща в никой исторически извор. Мария я кръщава К. Иречек, понеже погрешно й приписва една грамота на императрица Мари дьо Куртене. От брака българката няма деца, а и двамата не са съжителствали в хармония, както е при повечето политически бракове. Така че няма на кого тя да регентства, да управлява Латинската империя, да предлага брак на собствения си баща, да громи заговори и прочие - веднага след кончината на император Анри в 1216 г. е отстранена от властта и може би върната в България.
Съчувствам на автора, че е изпаднал в заблуждение, но възразявам на извращаването на историческата истина пред очите на широката аудитория от неспециалисти!