Българи в Битката на народите край Лайпциг


Българи в Битката на народите край Лайпциг
Битката при Лайпциг, гравюра от ХІХ в.
29 Декември 2013, Неделя


Преди 200 години
През 1805 г. Наполеон побеждава австрийците при Аустерлиц


Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история

и напредва към Виена. В околностите на столицата има много български градинари, избягали от поробеното си отечество. Те са се устроили сравнително добре икономически, но не забравят, че родината им е под турско робство.

Сред тях се разнася слух, че Наполеон е сключил договор с австрийския император да го пропусне през земите си, за да нападне Турция и да завладее Проливите. Нашенците сформират делегация, която отива в лагера на Бонапарт и настоява да бъде приета от него. Когато му съобщават това, той остава учуден, защото досега не е чувал за такъв народ. Затова проявява любопитство и приема пратениците.

Те се предвождат от Стамен Главчовски, който предлага на френския император да събере 2000 българи, които да се включат в неговата войска и заедно да воюват срещу турците. Наполеон всъщност не е имал такива намерения, но от опит знае, че всеки войник е полезен и затова приема предложението.

Възлагат на капитан Анри Дюсаж да облече и въоръжи българите и да провери на какво са способни. Капитанът е опитен командир. Още по пътя му прави впечатление, че те не умеят да вървят в строй. А след първата стрелба е направо отчаян, защото резултатите са изключително лоши.

Тогава докладва на своя командир – генерал Баланжие, че тези хора не стават за нищо. Генералът иска лично да ги види. Още от пръв поглед преценката му съвпада с тази на капитана, но забелязва у тях голямо желание да станат войници, затова нарежда да се започне обучението им.

Френската военна школовка е доста сложна. Обучението на българите продължава 6 месеца, но и след това, според капитан Анри Дюсаж, те още не са готови да заемат място в редиците на френската войска. Затова ги зачисляват към охранителна команда. За командир им е назначен лейтенант Никола Карнетие.

Скоро се разбира, че Наполеон няма да воюва с турците. Много от българите искат да напуснат френската армия, но с авторитета си Стамен Главчовски ги убеждава да останат, защото се учат на военно дело и това ще им бъде полезно в бъдещите битки за освобождаване на поробеното отечество. Така в охранителна служба преминават цели 6 години.

В акцията срещу Прусия изпълняват същата служба. В поредната нощ трябва да пазят съня на бойните части. Тогава ги нападат два пруски отряда, решени да ги изненадат в тъмнината. Българите коленичат с единия крак, както са ги учили, и откриват пушечна стрелба срещу нападателите. Те обаче ги превъзхождат по численост и ги обграждат. Тогава нашите се хвърлят с щикове срещу прусите, които не очакват такава атака. Събуждат се и френските войници. Нападателите са избити и пленени.

От този момент на българите започват да гледат с друго око и да ги включват в бойни действия. Генерал Баланжие произвежда Стамен Главчовски в чин лейтенант и му поверява командването на българския отряд. За взводни и отдельонни командири също са назначени българи.

Така се стига до участие в Лайпцигската битка през 1813 г., известна още като Битката на народите. Тя започва на 4 октомври. От една страна са 200 000 французи, поляци, италианци, белгийци и холандци, а от другата 300 хиляди руснаци, пруси, австрийци и шведи. Въпреки че е по-малка на брой, армията на Наполеон със светкавични удари нанася големи поражения на съюзническите войски в отделни участъци. На 5 октомври частта на ген. Баланжие, в която са и българите, пробива позициите на прусите и те отстъпват на 20 км.

На 6 октомври започва офанзивата на руските войски и Наполеон съсредоточава по-голямата част от армията си срещу тях, като изтегля части от други фронтове. Натискът срещу прусите е отслабен и те предприемат настъпление. То е спряно с много загуби от двете страни. На 7 октомври руснаците неудържимо напредват. Към 16 ч. битката приключва. Наполеон бяга, като изоставя своите генерали, офицери и войници.

Българите също са пленени. Един пруски офицер ги разпитва и те му отговарят на български. Той ги мисли за руснаци и ги освобождава. Съюзническите армии се отправят към Париж, а българите поемат на изток. След 2 месеца стигат до границата с Турция. Намират изоставено селце с порутени къщи, сред което скитат подивели кучета и кози, и основават войнишко село. Но без жени и деца то няма бъдеще. Последните му обитатели умират към 1840 г.

През 1860 г. по тези земи минава унгарският пътешественик и изследовател Феликс Каниц и намира гробището на селото. Местното население го нарича селището на гренадирите, защото като са били живи и ги питали какви са, те отговаряли, че са градинари. Но като ги виждали във френски униформи, помислили, че са гренадири от армията на Наполеон.


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки