Областният управител Иван Великов се отблагодари на началниците си, спирайки преименуването на местности
Автор: Илияна Христова
ДПС се бори със зъби и нокти да не изпусне контрола във Варна, за да я запази като протурски вилает. Това е равносметката от вихрещия се няколко седмици скандал с преименуването на турски местности. Страстите се разгоряха, след като Общинският съвет реши да даде български названия на повече от 200 горски и поземлени терени, но губернаторът Иван Великов се възпротиви.
Именно този скандал стана повод и за поредната „самолетна изцепка” на Волен Сидеров, чрез която той подпомага ДПС, дискредитирайки патриотичната идея (за подвизите на псевдонационалиста разказваме отделно).
Инициатор за преименуването на местностите е общинският съветник Костадин Костадинов. Опитите му започнаха в началото на 2012 г. и продължиха почти цялата календарна година.
Първоначално местните парламентаристи от ГЕРБ, които и тогава, и сега имат мнозинство в местния парламент, одобриха идеята. Но след среща на премиера Бойко Борисов с турския му колега Реджеб Ердоган, а и след една спешна визита на посланик Исмаил Арамаз във Варна, хората на Борисов изведнъж се отказаха от идеята.
Още тогава бе ясно, че ГЕРБ скланя глава под натиска на ДПС и „размахания ятаган” от Анкара. Потребността на Борисов да се харесва на чуждите лидери е пословична. Известни бяха и топлите връзки между ГЕРБ и управляващата партия в Турция. Затова не бе трудно на опитен политик като Ердоган, при това неоосманист, да накара Борисов да се откаже от смяната на турските имена с български.
Костадинов „замрази” за около година идеята си. На последната декемврийска сесия на местния парламент обаче той я предложи отново. От ГЕРБ малко се поколебаха, но в крайна сметка спазиха традицията непрекъснато да менят мнението си и този път подкрепиха предложението.
Принос във вота дадоха и няколко съветници, известни като „свободни електрони”. Така терените получиха български имена, но две седмици по-късно областният управител Великов върна цялата сесия.
„Ясно му бе казано, че трябва да попречи. Нареждането дойде от ДПС. Великов е перфектен юрист, буквалист. Винаги ще намери за какво да се хване, за да спре едно решение, стига да поиска. Практически той няма друг избор. Назначен е, ако се прави на самостоятелен, ще го махнат на мига”, описа ситуацията източник от Областната администрация.
Великов обаче не върна само преименуването, а директно решенията от цялата сесия. Нашите източници потвърдиха, че го е сторил поради страх от националистически протести. Потвърди се и описанието, че Великов е буквалист. Причината, която издири за връщането на сесията, е нарушение в правилника на съвета, според който той трябвало да заседава задължително в сряда (ако специално не е променен денят), а и на самите сесии трябвало да има изслушване на комисиите.
Местният парламент отказа да прегласува решенията си и така казусът отиде в съда. Като нищо може да се окаже, че „буквалистът” Великов е прав от юридическа гледна точка.
За никого във Варна обаче не е тайна, че вглеждането във формалностите е причинено единствено от стремеж да се угоди на ДПС. Великов потвърди и информацията, че се е срещал с турския консул. Обясни, че искал да му се представи – странен повод, предвид факта, че е губернатор вече 6 месеца и чак сега се е наложило „представянето”. В крайна сметка Костадинов организира протест пред Областна управа в първия работен ден от 2104 , но на него се стекоха едва 30-40 души.
А сега следва да обясним защо за ДПС и Турция е особено важно да попречат варненските местности да носят български имена. Интересите на Анкара са ясни – управляващата фракция мечтае за възраждане на Османската империя, счита Тракия за своя, води агресивна външна политика и не се притеснява да демонстрира знаци на тази агресивност. Затова „загуба” на Варна няма да се погледне с добро око в самата Турция.
Може да повлече и лавина от преименувания, още повече, че в Бургас, с помощта на НФСБ, бе направен такъв пробив.
Интересът на ДПС също е известен – иска да покаже, че е най-силният политически играч в България, монополист при тълкуването на историята и географията и най-вече – че е партията, на която Анкара може да разчита.
Това са част от преименуваните местности.
Нима те не заслужават български названия?
mnenieto na mnosinstvoto balgari e verojatno vsishki nebalgarski naimenovania da se smenjat s balgarski zashtoto v turzia ,garzia,rumania njama verojatno i edno balgarsko naimenovanie a v balgaria sled 136 godini osvoboshdenie ot tursko igo
ima mnogo stotizi nebalgarski naimenovania kato spomen ot tursko robstvo
tursko vladishestvo ,tursko,,,prisastvie,,,
az predpolagam she dori i turzi shte pomognat za prevodite na naimenovaniata
osobeno ako im se zaplati za tova .
DA POBALGARIM BALGARIA ZA MESEZI V MIR I DOSTOJNSTVO KATO PREVEDEM VSISHKI
NE BALGARSKI NAIMENOVANIA S BALGARSKI .
zabeleshka posleslov
na parvo vreme mogat da ostanat i nebalgarskite naimenovania zaedno s balgarskite