Двама от ГЕРБ се разсеяха по време на повторното гласуване за замяна на турските топоними с български. Общо 4 гласа не стигнаха за преименуването на местности и географски обекти във Варна Снимка: Офнюз
ДПС успя да спре временно преименуването на местности във Варна
Автор: Илияна Христова
Първата битка за смяна на имената на турските топоними във Варна е изгубена, но не и войната. Почва ново сражение. Това е равносметката от развитието на казуса в последните дни.
Както е известно, варненският Общински съвет бламира смяната на турските имена на местности с български (декларация на „Национален фронт за спасение на България“ по темата е поместена на стр. 7). Това стана на извънредна сесия, която трябваше да прегласува отменените от областния управител Иван Великов декемврийски решения. Всички получиха положителен вот, без две – за таван на цената на таксиметровите услуги и за имената.
В полза на турските названия се обявиха съветниците от БСП, а чрез вот “въздържал се”, или отказ от гласуване, същото направиха представителите на СДС-ДА, “Нашият град”, двама от ГЕРБ и няколко независими.
“За” българските имена бяха радетелят на идеята Костадин Костадинов, повечето му колеги от ГЕРБ, БАСТА, ДСБ, “Атака” и още няколко малки формации. Те обаче се оказаха 22-ма – с 4 по-малко от нужните за прегласуването 26 гласа.
Според Костадинов, неуспехът се дължи на натиск от ДПС и шантаж на някои от колегите му. Както и, разбира се, от предателство, след като български общински съветници гласуваха в полза на турски имена.
Част от местните парламентаристи, които са на държавна служба, признаха под сурдинка, че са заплашвани от уволнение, ако подкрепят български топоними. Поръчката е ясна – идва от ДПС и БСП.
Неуспехът обаче не отказа Костадинов и той отново ще внесе идеята. Този път няма да е нужна подкрепата на 26 съветници, тъй като решението няма да се гледа на върната от губернатора сесия. 22 гласа ще са достатъчни.
Новото предложение няма да бъде внесено единствено от него, а от името на всички политически сили, които застанаха зад него. Целта е да се засвидетелства по-голяма тежест на намеренията, а и да няма кръшкане от партийната дисциплина.
Все още липсва обяснение от ГЕРБ, защо двама техни съветници “се разсеяха” и не гласуваха “за”, въпреки централното решение преименуването да бъде подкрепено.
Добрата новина е, че патриотичната идея формира мощно партийно обединение зад гърба си. Лошата е, че се прави конюнктурно. Преди две години, когато управляваше държавата, ГЕРБ се противеше на смяна на турските имена на местности.
136 godini balgaria e svobodna ot tursko robstvo ,vladishestvo
136 godini marselivi balgarski upravnizi ne se setiha do nebalgarskite naimenovania da sloshat i balgarski.
NFSB moshe da podeme s drugi patriotishni organisazii reshenieto nna tova.
1 da se saberat vsishki nebalgarski naimenovania v balgari i da se prevedat na balgarski po tosi nashin se balgarisira i BALGARIA
2 da se napravjat tabeli sas starite i novite prevedeni na balgarski naimenovania.
prishini v sasednistrani vsishki balgarski naimenovania sa smeneni s takiva
na ofizialnia esik za stranata