Предимства и възможности на капковото напояване


Предимства и възможности на капковото напояване
21 Януари 2014, Вторник


Заради положителните резултати от нея микроиригацията намира все повече привърженици по света и у нас


Капковото напояване или микроиригацията, представлява метод за поливане, който в промишлени мащаби за първи път е приложен в селското стопанство в края на 60-те години на миналото столетие.

Практически то веднага показва положителни резултати, които обясняват неговата популярност. Тя се крепи най-вече на възможността за използване на пълна автоматизация на дадения процес, високи икономически показатели за сметка на намаляването на дела на ръчния труд и ресурси, както и на повишаването на количествените и качествените показатели на получаваната реколта.

Половинвековният световен опит от прилагането му доказва ефективността от създаването на комплексни поливни системи от капков тип за напояване на овошни, технически, окопни култури, многогодишни насаждения и т. н. както в големите селскостопански площи, така и в частните стопанства.

Универсалността на този метод се изразява в широките технически възможности и високата рентабилност, особено в такива местности, където прилагането на  традиционните начини за поливане е трудно и неефективно – например в условията на сложен и силно наклонен релеф; при климат с чести засушавания и силни ветрове; при ограничено количество на поливната вода; в региони, където почвата се отличава с много висока или ниска хигроскопичност; при засолени терени и пр.

При капковото напояване се извършва овлажняване на неголяма част от почвената повърхност. Инфилтрацията на водата в дълбочина поддържа влажността около корените на растенията в течение на целия вегетационен период. Поливането протича дозирано, което осигурява запазването на оптимални водно-физически свойства на почвата.
Най-ефективно този метод се проявява при интензивното отглеждане на декоративни и селскостопански култури, изискващи строго съблюдаване на режима на влажност и подхранване.

При използването на традиционните начини на поливане (дъждуване и повърхностно напояване), периодичността на поливките се колебае от 5 до 15 денонощия, а понякога и повече. При това корените на растенията изразходват голямо количество енергия за използване на влагата и хранителните вещества. Тази загуба на енергия се отразява негативно върху развитието на съответната култура. Докато при капковото напояване поливането се извършва практически непрекъснато и дозирано, като честотата и обилността им се регулира в съответствие с потребностите на растението. То получава вода и хранителни вещества в необходимия му обем.

Специалистите са изчислили, че ефективността от прилагането на капковото напояване е от 20  до 40 % при плодните насаждения и лозята и от 50 до 80 % при зеленчуковите култури – при тях узряването в този случай настъпва 5-10 дена по-рано.
Системите за капково напояване са по принцип стационарни, което позволява да се автоматизира процеса на поливане и подхранване на растенията, като в същото време съществено се намаляват разходите за труд и вода.

Не на последно място като предимство може да се посочи възможността за използването на алтернативни източници на вода – пречистени отпадни води, дъждовни води и пр. Прилагането на комплексен подход при решаването на задачите за напояване позволява значително да се намали стойността на единица продукция и да се получат допълнителни доходи.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки