Използването на полезната подправка ни гарантира по-дълъг живот
Автор: проф. Христо Мермерски
Сред ставащите все по-популярни в последните години у нас екзотични подправки на особен интерес се радва куркумата. Не само защото няколко щипки от нея придават апетитен жълт цвят на ориза и супите, но и защото мнозина българи вече са се убедили в нейните изключително полезни свойства.
Впрочем, те са били известни още в най-дълбока древност и са описани дори в Аюрведа. В Индустан са я използвали като средство за прочистване на организма.
В Европа растението бива донесено от арабските търговци още през Средновековието. Тогава е наричано „индийски шафран”. Днес то се отглежда не само в Индия, но и в източните и южните райони на Китай, Тайван, Перу, Камбоджа и Филипините.
В състава на корените и листата на куркумата влиза оцветителят с жълт цвят куркумин, както и множество етерични масла. Освен това в тях се срещат витамините К, В3, В2, С, В, а също калций, йод, фосфор и желязо.
Лечителите й приписват ясно изразени противовъзпалителни, антиоксидантни, жлъчегонни и детоксикиращи свойства.
Куркумата бива наричана още природен антибиотик, който има големи предимства пред химически създадените лекарства, тъй като не влошава състоянието на стомашно-чревния тракт и не оказва разрушаващо действие върху черния дроб. Дори напротив – употребата й в храната подобрява храносмилането и нормализира дейността на чревните бактерии.
Тя може да донесе огромна полза на болния и отслабения организъм, особено при обострянето на хроничните заболявания. Смята се, че куркумата изчиства и „сгрява” кръвта.
Целебните свойства на подправката се разпростират и върху профилактиката на захарния диабет и затлъстяването. Тя се добавя в различни специални напитки за отслабване. Освен това засилва обмяната на веществата и намалява нивото на холестерина.
Препоръчва се и при артрит, като за терапия на това заболяване е нужно в ястията да се добавя по 0,5 ч. л. от нея.
Използва се още при язвен колит, мигрена, атеросклероза, жлъчно-каменна болест и др. При заболявания на венците помага жабуренето с разтвор от 1 ч. л. куркума в чаша топла вода – това потиска възпалителния процес и кървенето.
За лечение на изгаряния пък се използва мазило от куркума и сок от алое. При простуда, кашлица и грип добър ефект оказва пиенето на топло мляко с куркума. Тя се явява отлично профилактично средство срещу болестта на Алцхаймер и старческо слабоумие.
Експерименти на южнокорейските учени са показали, че при постоянна употреба на куркума функционирането на отговарящите за процеса на стареенето гени се потиска почти с 20 %, а всички свързани със стареенето явления се проявяват в по-лека форма.
Подправката обаче е противопоказна, ако човек страда от камъни в жлъчния мехур или запушвания на жлъчните пътища. За да се избегнат неприятни последствия от употребата й, тя не бива да се предозира.