Българският боб е напът да стане музеен експонат, както в Музея на фасула в родопското село Смилян
28 Януари 2014, Вторник
Български боб е почти невъзможно да се намери на пазара, за сметка на това навсякъде се продава вносен, показа репортерска проверка в страната. Етиопия, Китай, Казахстан,
Автор: Продават ни само етиопски, китайски, аржентински, а цените минават 5 лева за килограм
Аржентина и Полша са основните държави, от които се внасят традиционните за българската трапеза бобови зърна. Цените обаче са от порядъка на 4,50-5 лева за килограм, като по-едрият стар фасул, продаван уж като "Смилянски", достига цена от 12 лв./кг. "От години у нас трудно се намира български боб, всичко е вносно", разказва търговец от пазара в кв. "Кючук Париж" в Пловдив. Дори този, на чийто етикет пише "Добруджански фасул", е произведен в Китай, допълва той. Успял да намери производител на стар фасул и опитал да договори с него количества, но човекът обяснил, че цялата му продукция отива за продажба в София.
Бобът родно производство изчезна от пазара заради дъмпингов внос, обясни директорът на Добруджанския земеделски институт доц. Иван Киряков. Макар че учените от института са създали над 15 сорта български фасул, в последните години драстично намаляват площите у нас, засадени с традиционната култура.
Според статистиката, през 2010 г. с боб у нас са били засети над 14 000 дка ниви, година по-късно те са намалели на 9 500 декара. Негативната тенденция продължава, миналата година с боб са били засети не повече от 5000 декара, коментира доц. Киряков.
Добивите от декар също намаляват - средно около 105 кг/дка, докато в предишни години те са достигали близо 150 кг. "Държавата трябва да помисли за производителите и да насърчи родното производство, а не да позволява дъмпинговия внос", смята земеделският производител от Велинградско Васил Карталов.
От друга страна, агрономите препоръчват поне 10% от обработваемите площи да се засаждат с бобови култури, тъй като те съдържат много азот и поддържат почвата в добро състояние. "Напоследък има голямо търсене на семена за боб, земеделските производители постоянно ни питат за посевен материал", каза доц. Киряков.
Проблемът е, че у нас само Добруджанският земеделски институт произвежда качествени семена, минимални количества предлага и Институтът по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе. Цената на сертифицираното семе е 5 лв., а на декар са нужни около 10-15 кг. "Ще ни трябва време да отговорим на търсенето, но сме готови веднага да увеличим площите и да предложим на земеделците качествено семе за боб", увери доц. Киряков.