Как за малко не бе създадено Добруджанско княжество


Как за малко не бе създадено Добруджанско княжество
Изглед от румънския град Сулина в делтата на Дунав, където се водят сраженията
07 Февруари 2019, Четвъртък


Под командването на Кутузов се придава 60-хилядна молдовска войска, от която 20 хиляди са потомци на български преселници. Те сформират три полка, командвани от офицери с български произход

Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история

Поредната Руско-турска война започва през 1806 г. и се води с променлив успех. През 1809 г. за главнокомандващ руските войски е назначен генерал Кутузов. Той упражнява своето влияние пред император Павел І да сключи съюз с Молдова за общи действия срещу Турция.

В резултат на това под командването на Кутузов се придава 60-хилядна молдовска войска, от която 20 хиляди са потомци на български преселници. Те сформират три полка, командвани от офицери с български произход.

Това са полковник Стилян Драгоев и подполковниците Сава Шиманов и Михаил Жотов. Трите формирования  участват в сраженията при делтата на Дунав и превземането на силно укрепената крепост град Сулина.

Под натиска на съюзната руско-молдовска армия турците се изтеглят от цяла Северна Добруджа и се групират в Русе, който е включен в стратегическия четириъгълник заедно с Шумен, Варна и Силистра. Там се съсредоточава 110-хилядна турска войска с 210 оръдия.

Руско-молдовската армия е 150-хилядна, но има само 90 полеви оръдия, които не могат да разрушат солидните укрепления. Въпреки това ген. Кутузов опитва атака, но тя се оказва неуспешна. Тогава при него се явява подп. Жотов и го съветва да се потърси съдействието на българското население в града. Един от неговите унтерофицери има познати и ще се опита да се промъкне през укрепленията.

Унтерофицер Генади Маслов се преоблича в цивилни дрехи и успява да влезе в града. Там се среща със своя далечен роднина Панайот Ризов – търговец на вино. Уговарят се той да намери няколко сърцати младежи, които да взривят погребите на турците. Планирано е това да стане на 6 октомври 1811 г. към полунощ. Взривът ще бъде сигнал за атака на руси и молдовани. Всички са в очакване, но нищо не се случва. Призори бойната готовност е отменена.

Кутузов вика подп. Жотов  и иска обяснение. Той обаче не може да го даде, защото унтерофицер Маслов не се е завърнал от града. Привечер на 7 октомври при Жотов се явява българин, изпратен от Маслов. Съобщава, че не са успели да се доберат до погребите, защото са силно охранявани. Единственият начин да проникнат до тях е по реката и ще направят опит през нощта на 9 октомври. Българинът е дошъл да вземе барут и фитили.

На уречената дата отново руско-молдовската войска е в пълна бойна готовност. Този път малко след полунощ земята се разтърсва от мощен взрив. Погребите в Левента са взривени. Тогава започва мощна атака. Призори крепостта е овладяна. Кутузов дава 3 дни почивка на войската, а след това има намерение да атакува Шумен и Варна.

Получава се обаче височайша заповед походът да се прекрати. През 1812 г. в Букурещ се сключва мирен договор, съгласно който Бесарабия и Западна Грузия се присъединяват към Руската империя. Кутузов изтъква пред императора голямата заслуга на молдовските българи и на тези от Русе и предлага в договора да се включи създаването на българско княжество в Добруджа.

Отначало император Павел І е склонен да се осъществи идеята. През 1812 г. обаче се появява заплаха от Наполеон, който се готви да нахлуе в Русия. Освен това проявява по-голям интерес от разширението на Русия в Закавказието. Затова тя е изоставена и на Кутузов е заповядано да върне войската в околностите на Москва.





В категории: Новини , История , Войни за освобождение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки