Налогът върху земята невъзможен - няма кадастър


Налогът върху земята невъзможен - няма кадастър
11 Февруари 2014, Вторник


Икономистите на БАН са убедени, че при липсата на актуален регистър на поземлената собственост събираемостта на дължимите пари е съмнителна


Данъкът не може да се въведе и събира заради липсата на кадастър. Това заяви доц. д-р Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при  БАН по време на публичната си лекция „Земеделската земя в България - организация на ползването, регулации, възможност за въвеждане на поземлен данък” в София.

По данни от статистиката,  обработваемата земя у нас е около 54 млн. дка, раздробена на 25 млн. парчета. Собствениците им са близо 3,5 млн. души, които няма как да бъдат открити без кадастрални планове, допълни доц. д-р Боюклиев.
Той е пресметнал на база пазарната цена на нивите и други коефициенти, че приходите в хазната няма да надхвърлят 200 млн. лева. Икономистите на БАН са убедени, че при липсата на актуален регистър на поземлената собственост събираемостта на дължимите пари е съмнителна.

Развитието на земеползването у нас зависи от две важни тенденции, обясни по-нататък в лекцията си доц. д-р Боюклиев.  Първата е, че връщането на земята е най-скъпата реформа у нас - за периода от 1992 г. до 1998 г. са изхарчени 400 млн. щатски долара за реализирането на тази цел. В тази сума обаче не влизат заплатите на 300 служители в Министерството на земеделието и храните и други 900 чиновници в поземлените комисии в страната.

Втората тенденция е, че за последните 10 години пазарът на земеделска земя е бил най-динамично развиващият се у нас. Данните сочат, че от 2004 г. до 2013 г. около 18% от нивите са сменили собствеността си, като цената им е нараснала 4 пъти.
Средно с по 6 на сто расте и годишната рента върху земята, като увеличението следва размера на субсидиите от Европейския съюз. Финансовата помощ от ЕС през 2007 г. е била 15 лева, а през миналата година е нараснала двойно. За същия период рентата е скочила от 10 на 31 лева, каза още лекторът.

Междувременно Конституционният съд отмени ветото за продажба на земя на чужденци
и обяви, че решението на Народното събрание за удължаване срока на забраната е противоконституционно. Мораториумът  беше гласуван през октомври 2013 г., като с него срокът върху забраната се удължаваше до 1 януари 2020 г.
Решението на депутатите противоречи на чл. 22, ал. 1 от основния закон, според който "чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон".

В Договора за присъединяването на страната ни към ЕС е предвидено в срок от 7 години да бъдат отстранени всички ограничения при търговията със земя. Срокът за това изтече на 1 януари тази година, като против удължаването му гласува само ДПС.
Този акт бе един от най-популистките, приемани от 42-рото Народно събрание, коментира "Правен свят", тъй като падането му в Конституционния съд бе неизбежно. "Всички депутати знаеха и неофициално признаваха, че приемат решение, което ще бъде отменено поради еднозначната клауза както в присъединителния договор, така и в Конституцията, където тя беше адаптирана", посочва изданието.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки