Декларацията на карловските общински съветници срещу турския геноцид по време на Илинденско-Преображенското въстание и Балканските войни
се разпространява като кърваво писмо сред българските общини.
Седмица, след като документът бе приет в родния град на Васил Левски, със същата декларация излязоха и общинските съветници от Стрелча. Примерът ще бъде последван от старейшините в Смолян и Стара Загора. Председателите на общинските съвети там вече са се свързали с колегата си в Карлово Стойо Карагенски. Документът ще бъде разпространен навсякъде в страната чрез Националното сдружение на общините.
Както „Десант“ вече писа, карловци настояха Турция да се извини за зверствата по време на Илинденско-Преображенското въстание и кланетата през 1913 година в Одринска и Беломорска Тракия. Декларацията на съветниците е в памет на хилядите избити българи и българки, на изнасилените преди век жени, убитите деца, на опожарените им къщи. В нея се осъждат зверствата, извършени от редовната турска войска и башибозук по нареждане на Османската империя.
Старейшините припомнят, че прогонени от родните си места в онези времена са над 367 000 души. Досега българския народ търпеливо чакаше извинение за зверствата от Република Турция, но това не се случи, се казва още в документа, който определя мащабите, използваните средства и системността на унищожението като отговарящи на всички характеристики на престъпното деяние геноцид.
И до днес злодеянията са отричани от наследниците на паносманистите в съвременна Турция, която се стреми към пълноправно членство в Европейския съюз, заявиха общинарите. Председателят на карловския Общински съвет Стойо Карагенски дори предлага Народното събрание също да излезе със специална декларация в памет на десетките хиляди българи, избити преди 100 години, тъй както прие подобен документ през 2012 г. в памет на 11 жертви на „възродителния процес”.
В отговор генералният консул на Турция у нас Шенер Джебеджи е поискал от карловци незабавно да оттеглят или анулират декларацията си. Той е изпратил писмо до Карагенски, в което окачествява позицията на съветниците като "едностранна, неоснователна, неправа и ясно неприемлива”. Дипломатът индиректно заплашва, че отношението на карловските съветници по темата ще бъде определящо за връзките на Турция с общината и подчертава, че очаква "чувствителност" по този въпрос.