За четвърта поредна година любителите на балканската сливовица ще се съберат на 23 февруари - Месни заговезни
Автор: Огнян Марков
За четвърта поредна година в град Априлци, Ловешка област, ще се съберат любителите на традиционната автентична българска сланина. И понеже мазното мезе върви с по-люта ракия, празникът е двоен, защото включва и употребата на гроздовия еликсир. В греяна форма.
Организатор на нестандартната проява е местното Народно читалище „Светлина – 1895“. То е основано на 1 декември 1895 г. по инициатива на учителя Пенчо Дудевски и през близо 119-те си години на съществуване се оформя като център на духовния живот за няколко селища, които днес са квартали на Априлци - Ново село, Зла река, Видима и Острец. Читалището е носител на ордена „Кирил и Методий“ I-ва степен и на други отличия за своята народополезна и просветителска дейност.
През 2011 г. по инициатива на председателя на читалището Дончо Пачников и секретаря Пешка Ковачева се провежда първият празник на сланината и греяната ракия. Идеята се възприема много добре от местните хора, а на следващата година се оказва, че градът е тесен да побере всички гости, дошли да се порадват на хубавата балканска сливовица в комбинация с крехка сланинка, обработена с дъхави подправки.
Денят, избран за този празник, никак не е случаен – 23 февруари, Месни заговезни.
Както си му е редът, всички се събират на площада, на който още от сутринта са запалени скарите. Организаторите на мероприятието са подготвили и няколко конкурса: „Надпревара за най-вкусна и крехка сланинка”, „Кулинарна изложба - базар за ястия със сланина” , „Конкурс за домашна ракия – ароматна, идеална на градус, чудесна на вкус”, конкурс за детска рисунка „Моят зимен град Априлци”. В тях могат да участват всички желаещи.
Победителите в надпреварите получават като награда малка сума пари и грамоти, осигурени от общината, а голямата награда - живо прасенце, се връчва на победителя в конкурса за най-крехка сланина.
За хубавото настроение и веселието се грижат местните самодейни състави – женският фолклорен хор, танцовият състав, а също така и артистите-гости - танцови формации от град София и град Троян, духовият оркестър на този град, комедийна група от Лесидрен, вокална група от Габрово.
Най-голямата атракция обаче е приготвянето на Бабината гозба в големия чорбаджийски тиган, дарение от Ана и Младен Пелови. В него се поставят за готвене 20 килограма сланина, 500 яйца и 30 кг праз лук.
Освен тази гозба, присъстващите опитват и от другите специално подготвени за празника ястия – „Шишчета с печена сланинка”, „Шарен боб в гърне” и други, приготвени по възстановени стари рецепти.
Талисман на тържеството и тази година е голямото розово прасе, високо около три метра, а предлаганите сувенири за спомен от това събитие напомнят на притежателите им за приятните февруарски емоции на площада в Априлци.
Традиционно участниците в площадното веселие са поканени да се облекат в народни носии, а мотото му е „Всички заедно да загърбим материалното време, в което живеем, потапяйки се в духа на празника, човечността и българщината”.
Животворното и радостно събитие в Априлци, възраждащо старите български традиции и колорит, съдържа в себе си и някои карнавални елементи, най-важният от които е този, че само седмица по-късно започва православният Велик пост.
В този смисъл провеждането му може да се приема като традиционното освобождаване от месото, от плътта – една църковна традиция, чиито корени са в старите езически обичаи, в Дионисиевите тържества на траките и най-древните ритуали, свързани с прогонването на зимата и възраждането на природата за нов живот.