През март тръгва новата програма за лозари и винари


През март тръгва новата програма за лозари и винари
Евросубсидиите дадоха възможност на много производители да увеличат и модернизират лозовите си насаждения Снимка: agronovinite.com
25 Февруари 2014, Вторник


Националната програма за подпомагане на лозаро-винарството ще бъде активирана през март тази година. Тогава ще почне и приемът на заявления за участие в нея.


Това съобщи земеделският министър проф. Димитър Греков по време на традиционното зарязване на лозята в Сухиндол.
Предвидените средства по програмата са общо 260 милиона лева, като за пръв път са включени две нови мерки. Първата касае един съществен за нашето стопанство проблем – отпуснати са средства за популяризиране на българските вина на чуждите пазари в ЕС и извън него. Целта на програмата е не само да се подкрепи производството на вино, но и да се осигури възможност родните производители да рекламират продукцията си.

Общо са предвидени 7,5 млн. евро за целия програмен период и тяхната цел е да направят известни и търсени в съюза нашите хубави вина, както и разработваните нови сортове грозде у нас.  Европейското финансиране е до 50% от действителните разходи, направени във връзка с популяризирането на вината извън България. Таванът на националното съфинансиране е до 30%, а личното участие на кандидатите е до 25 на сто от размера на доказаните разходи.

Общо 21 държави са включени в списъка за дестинации, в които ще се промотира българско вино. Сред тях са Китай, Япония, Тайван, Сингапур, САЩ, Канада, Швейцария, Норвегия, Русия, както и някои от бившите съветски републики.  Очакваният ефект от промоциите е увеличение на износа с 2%.

Другата нова мярка в Националната програма се отнася до осигуряване на средства за инвестиции в нови технологии, за нови сортове лозя и техники, което би спомогнало изключително много да се увеличи конкурентоспособността на родните производители.
Специално място е отделено на създаването на малки винарни, както и за съхранение и развитие на типичните български сортове лози, като "Гъмза" и "Широка мелнишка лоза", които всъщност дават истинския облик на българското вино
В нея са заложени средства за преструктуриране на лозя  и за събиране на реколта на зелено.

Ще се поемат до 50% от разходите за изпълнение на всяка конкретна дейност, а авансови плащания не са предвидени.
Производителите на грозде и вино ще имат възможност да кандидатстват и по Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 г., като главният акцент в нея е подпомагането на малките стопанства и създаването на нови за производство на грозде и вино.
Биовиното и производството на пенливи вина се предвижда да бъдат един от приоритетите на лозаро-винарството според програмата. Тя предвижда до края на 2018 г. биовиното, което се произвежда у нас, да достигне 2% от общото количество, което се предлага от избите.

Другата основна цел е увеличение на производството на вино с по 10% на година. За целта отделените средства ще се влагат в закупуване и инсталиране на нови производствени мощности, в това число и на такива, които са необходими за създаване на пенливи вина.
Мярката е поискана от българските производители заради непрекъснатото увеличение на търсенето на този тип напитки в световен мащаб. По нея избите могат да разчитат на подпомагане от Европа, което да покрива до половината от признатите разходи. За разлика от останалите мерки в програмата, по тази за инвестиции не се предвиждат национално съфинансиране и авансови плащания.

Какво е разпределението на евросредствата?
Предвидено е следното - за промоции в чужбина - 7,5 млн. евро, за преструктуриране и конверсия на винени лозя - 80,81 млн. евро, събирането на реколта на зелено ще бъде подкрепено с 2,2 млн. евро, а портфейлът за инвестиции ще разполага с 42,5 млн. евро.
Общият бюджет на програмата е 133 млн. евро за периода 2014 – 2018 г.

Статистически погледнато, в България сега има засадени около 809 хил. декара лозя, като само през 2013 г. са реализирани над 60 хиляди декара нови насаждения, а около 6 хил. декара земя е определена за засаждане на масиви. През миналата година у нас са произведени 175 хил. тона вино, от които са изнесени над 159 хил. тона. За сравнение обаче през 1897 година лозовите масиви у нас са заемали 1 200 000 декара.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки