На 9 март 1985 г. в страната ни е извършен най-големият железопътен атентат в българската история по брой на жертвите.
Автор: Десант
Взривена е бомба, поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас – София.
Същия ден избухва взривно устройство и в кафе-сладкарницата на хотел „Сливен“. Тези акции са дело на членове на нелегална организация, наречена „Турско национално-освободително движение в България”.
Бомбата е поставена във вагона за майки с деца на влак № 326, който се движи от Бургас за София през Сливен. Тя е с часовников механизъм, а часът е разчетен да съвпадне с навлизането на влака в тунела в района на гара Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви.
Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва в 21:31 ч. на гарата, а не в тунела.
В атентата загиват 7 души – 3 деца и 4 жени. Сред жертвите са глухонеми деца, прибиращи се вкъщи. Ранени са тежко 9 души и сред тях също има 2 деца.
На 25 април 1988 г. са осъдени на смърт лицата, пряко участвали в атентата (в скобите е рожденото им име): Елин Маджаров (Емин Мехмедали), Алцек Чакъров (Абдула Чакър) и Сава Георгиев (Саафет Реджеб). Няколко месеца по-късно същата година присъдата е потвърдена от Държавния съвет на НРБ и осъдените са екзекутирани и кремирани.
Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров) са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години. Произнесени са и присъди за помагачество: 6 години затвор за Севдалин Алипиев Маджаров (Сабри Мехмедали), брат на терориста Емин Мехмедали (той лежи 2 г. зад решетките, след което е амнистиран от Жельо Желев и освободен през 1990 г.); 2 години затвор за Никола Николов и по 1 година затвор за Севда Латинова и Милко Вълканов.
Терористите стават обект на сделка с Турция и са разменени. По-късно Сабри Мехмедали израства до пост областен координатор на ДПС в Бургас.
През 90-те години на миналия век върху фасадата на сградата на гара Буново е открита паметна плоча.
На 11 септември 2007 г. близо до гарата телевизия СКАТ издига мемориал в памет на жертвите на атентата. Паметникът представлява монументална скулптурна композиция, висока 7 метра.
Години наред българските политици се надпреварват да се извиняват за т. нар. „възродителен процес”. Никой обаче не се е извинил и до днес на осакатените и на роднините на загиналите в този терористичен акт.
Години наред на 11 септември българските политици поднасят съболезнования на американския народ и държава за атентата от 2001 г., при който бяха сринати кулите-близнаци на Световния търговски център. Но такива съболезнования за убитите българи няма.
Като реакция срещу това мълчание и безразличие, телевизия СКАТ създаде филма „Кървава чешма“. Той няма за цел да настройва българи срещу турци или обратното. Няма за цел да предизвиква омраза и отмъщение. Неговата цел е да се знае и да се помни…
Патриотичен календар
8 март — Международен ден на жената
9 март 1230 г. — Състои се Битката при Клокотница, при която българският цар Иван Асен II разбива войските на епирския деспот Теодор Комнин
9 март 1854 г. —В Букурещ е създадено Средоточното българско попечителство „Епитропия” — бъдещата Добродетелна дружина, основана от българи-емигранти с цел да възглави освободителното движение на българския народ. Дейността й обаче се ограничава до набирането на български доброволци в помощ на руската армия по време на Кримската война
9 март 1985 г. — Протурски терористи извършват атентат на гара Буново, при който загиват 7 души
11 март 1739 г. — Роден е Софроний Врачански
12 март 1860 г. — За пръв път е отслужена църковна служба на български език
13 март 1913 г. — По време на Балканската война българските войски превземат считаната за непревземаема Одринска крепост