Търновски чиновници взеха половин милион лева по европроекти
Зорница Кънчева (в средата) отчита проекта по трансграничното сътрудничество, за който хонорарът й е 11 058 лв. Вляво от нея е Валентина Миткова от ТСУ, чийто договор като експерт по туристическо проучване и анализ по същия проект е за 12 173 лв.
Най-високите възнаграждения надвишават по три годишни средни работни заплати, давани в областта
Автор: Здравка Христова
Неколцина избрани чиновници на заплата в Община Велико Търново успешно са заработили сборно близо половин милион лева по граждански договори за участието им в европроекти. От справката, подписана от кмета Даниел Панов, с която “Десант” разполага, е видно, че по общо 66 граждански договора, с почти едни и същи хора, са изплатени общо 456 520,72 лв. за работа по 18 проекта.
Хонорарите са законни, но спорен е фактът дали са заслужени, защото някои от европроектите, които въпросните търновски чиновници трябва да ръководят, са пред провал и са определени като рискови от управляващите органи по оперативните програми, или пък изпълнението им едва крета.
Най-високите възнаграждения надвишават по три годишни средни работни заплати във Великотърновска област. Рекордьорка е шефката на самите европроекти в старопрестолния град Мариела Цонева. Директорът на дирекция “Общинско развитие” фигурира като ръководител само на един проект, но определеното й възнаграждение по граждански договор е 25 560 лв. - три и половина средни годишни работни заплати за Търново.
Договорът на Цонева е от 1 август 2011 г. и е за изграждане и функциониране на областен информационен център. По този проект, който е за скромната сума от 399 352 лв., трима общинари провеждат срещи, основно със студенти, разказвайки им за оперативните програми, и ходят по общините, за да разясняват структурните и кохезионния фонд на ЕС, но нямат право да дават консултации. Самият център е в съществуващо партерно помещение в бившия пионерски дом на старопрестолния град.
Най-застрашени от провал са два от европроектите на Община Велико Търново, чийто ръководител е един и същ чиновник. Управляващият орган на ОП “Регионално развитие” е констатирал сериозно забавяне в изграждането на три къщички от семеен тип за деца в риск и на обновяването на комплексния онкологичен център. Шеф и на двата проекта е Иван Панайотов Иванов, а гражданските му договори са по 10 800 лева за един от тях.
Младежът, който вдига телефона в кабинета на търновския кмет, се оказа, че разбира от обновяване на здравна инфраструктура и линейни ускорители. Ростислав Грънчаров е технически сътрудник по забуксувалия проект, а трудът му е оценен на 7920 лв.
Според справката с баснословните хонорари в първата тройка е и еколожката на общината Зорница Кънчева. Като ръководител на проект за трансгранично сътрудничество с Румъния, по който ще трябва да се определи къде ще е добре да се направят отбивки, за да спират колите на туристите за разходка, тя има граждански договор за 11 058 лв.
Вторият проект, чийто ръководител е Кънчева, е за регионалното депо за битови отпадъци. Проектът трябва да приключи в края на следващата година, обаче към този момент по него дори няма започнато проектиране. По този граждански договор еколожката трябва да прибере 10 536,40 лв. Петима общински чиновници взимат участие в тази инициатива срещу общ хонорар от над 50 000 лв.
Прилична комисиона е припечелил и шефът на строителната дирекция в търновската община. Инж. Динко Кечев има 11 400 лв. хонорар по граждански договор за туристическите атракции на Велико Търново с ронливите китайски плочки пред Царевец, за които “Десант” многократно е разказвал.