Чиновническо безхаберие и все по-натрапващи се подозрения за милионни афери в сметопочистването може да стоварят върху Кърджали тонове отпадъци.
Автор: Гергана Костова
Преди броени дни стана ясно, че лабиринтът от настъпани интереси в най-печелившия бизнес са стигнали до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), но и нейните решения не отварят път към изхода от тупиковата ситуация.
Комисията е заседавала по казуса с боклука на Кърджали след постъпилата от „Титан клинър“ жалба срещу решението на кмета Хасан Азис, с което класира участниците и определя изпълнителя на обществената поръчка „Сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата на местата за обществено ползване“ в града. В качеството си на възложител Азис е изложил доводите си за неоснователност на въпросната жалба и е отправил искане за допускане на предварителното изпълнение на решението за избор на изпълнител.
Особеното искане обаче е прескочило установените срокове с 3 дни, поради което комисията е решила да откаже разглеждане. Определението полежи на обжалване пред 3-членен състав на ВАС и срокът отново е 3 дни.
Омагьосаният кръг се затваря още по-плътно и с другото определение на антимонополната комисия, този път по повод преписката на „Титан клинър“, като производството по нея е спряно. Служебна проверка е констатирала, че през ноември 2013 г. след жалбата на „Нелсен чистота“, друг участник в битката за обществената поръчка, е образувано производство срещу същото решение на кмета Хасан Азис. КЗК оставя без уважение жалбата на „Нелсен чистота“, обаче решението не е влязло в сила, защото фирмата го обжалва пред ВАС в срок.
До тази бъркотия се стигна, след като в края на 2012 г. изтече 10-годишният договор на „Титан клинър“ за сметосъбирането и снегопочистването на града, а общинарите възложиха на Азис да избере друга фирма с временен ангажимент до провеждането на процедурата за обществената поръчка. Градоначалникът посочи „Волф“ на Румен Гайтански-Вълка. Тогава стана ясно, че общината дължи на „Титан клинър“ 4 милиона лева и че няма как дружеството да си получи парите.
Окръжният съд постанови кметството да изплати 2,2 млн. лева за свършената работа в периода 2012-2013 г., а фактурите за останалите периоди все още са предмет на разглеждане. Впоследствие, на публичната процедура през октомври 2013 г., се явиха три фирми – „Нелсен чистота“, ужилената „Титан клинър“ и „Зауба“, за която се твърди, че също е на Вълка.
От 2002 г. „титаните“ бяха единствените чистачи на Кърджали, но през март м.г. контейнерите им бяха подменени с тези на „Зауба“. В момента и тази компания не получава пари за почистването. Община Кърджали е с рекордни борчове в размер на 13,5 млн. лева, а от опозицията твърдят, че действителните дългове за доставки, услуги, строителство, ремонти, електроенергия, вода и т.н. надхвърлят 16 млн. лева.
В същото време през миналата година от такса смет в общинската хазна са постъпили 3 209 155 лева. Защо обаче не е платено на „Титан клинър“, отклоняват ли се парите към партийните каси и защо изведнъж бе избрана друга почистваща фирма, отговорите може би отново трябва да станат ясни в съда.