Всичко за старите и новите схеми за подпомагане на земеделски производители и фермери
През тази седмица Министерството на земеделието и храните излезе с указания за начина, по който ще се кандидатства за субсидии по първия стълб на Общата селскостопанска политика за 2014 г.
Две от схемите са съвсем нови. Едната е за специфично подпомагане за крави с бозаещи телета. Тя има за цел да насърчи животновъдите да инвестират в месодайни породи.
Втората е за преразпределителните плащания с общ бюджет 104 898 241 лева. Тя предвижда стопаните да получават средно по 45 лв. на декар за първите си до 300 декара земя. Въвежда се, за да се насърчат малките и средните стопанства, тъй като в предишния програмен период - 2007 - 2013 г., са фалирали 40% от дребните производители у нас. Според статистиката около 600 милиона лева са били разпределяни годишно само между 5540 фермери. В същото време 54 500 земеделски производители, или над 60% от заявителите, са получили едва по 1000 лева субсидии. Според земеделския министър Димитър Греков това е твърде малко за развитието на ефективно стопанство.
Другите нови моменти са следните: Отпада заявлението за регистрация, освен в случаите на първо подаване. Формулярите се представят на екран и при поискване – на хартия. Всеки може да го подава чрез упълномощено лице, а общинските служби ще съдействат на кандидатите за проверка на уведомителни писма за застъпвания. Изискването за поддържане на определен процент (80%) от заявените животни по схемите за специфично подпомагане се заличава.
2014 г. е преходна и процентът на обвързана подкрепа ще бъде 6,5%, вместо досегашните 3,5%. Той ще се предоставя на глава животно или на килограм произведена продукция.
През настоящата година ще продължи подпомагането за млечни крави, овце и кози, както и за качествени плодове и зеленчуци. Общият размер на подкрепата се увеличава от 55 млн. лева на 103,5 млн. лева.
По Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) минималният размер на стопанството трябва да е 0,5 хектара за трайни насаждения и 1 хектар за останалите култури. За 2014 г. по предварителни изчисления сумите ще бъдат по 30,10 лева/дка.
Право на подпомагане по преразпределителните плащания имат земеделски стопани, които отговарят на условията за субсидии по СЕПП. Те ще бъдат с 15,10 лв. допълнително за първите 300 декара, или общо по 45,10 лв./дка. Общият бюджет по схемата е 104,9 млн. лева. Фермерите, които кандидатстват, трябва да посочат изрично с отметка това върху образеца на заявлението.
Право на подпомагане за ягоди и малини - по схема, необвързана с производството, имат земеделски стопани, които са произвеждали тези плодове за преработка, били са одобрени за подпомагане през 2008 г. и продължават да упражняват земеделска дейност.
За тази година общата сума на средствата е 442 637 лева, колкото и през миналата. Ставката е 44,98 лева/дка.За подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България, средства ще получат производителите на домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови и нектарини, кайсии и зарзали. Условието е да отглеждат най-малко 4 декара зеленчуци или 5 декара плодове, като площите трябва да отговарят на всички изисквания за доброто земеделско състояние.
Бюджетът по схемите за национални доплащания на хектар земеделска земя за тютюн, говеда и биволи, овце и кози е 263 680 000 лева. За тютюна изискванията са стопаните да са отглеждали културата през която и да е година в периода 2007 - 2009 г. Задължително е и това заявителят да е действащ фермер.
По Схемата за национални доплащания за говеда, необвързана с производството, ще се субсидират земеделските стопани, които към 28 февруари 2009 г. са отглеждали 10 или повече говеда и/или 10 или повече биволи, регистрирани в Системата за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти на Българската агенция по безопасност на храните и продължават да упражняват земеделска дейност. За 2013 г. ставките бяха 200 лв. за говедо и 350 лв. за бивол.
Национално доплащане ще има за земеделските стопани с 50 или повече овце-майки, и/или 50 или повече кози-майки в стопанствата си. Те трябва да се отглеждали не по-малко от 80 на сто от заявените животни поне 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане. За миналата година сумата беше 41 лв. на животно.
За производството на краве мляко в икономически уязвими ферми подпомагане ще има за производители, притежаващи индивидуална млечна квота и стопанисващи ферма, която е вписана в Регистъра на фермите за производство на краве мляко, като в нея се отглеждат от 10 до 49 млечни крави.
Подпомагане по схемата се изплаща, когато млекопроизводителите продължат да отглеждат заявените животни най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане. За миналата година помощта бе 205 лв. за крава.
Средства по Схемата за поддържане на производството на краве мляко в необлагодетелстваните райони ще получат производители с квота и ферма, вписана в регистъра и намираща се в тези райони. Другото изискване е в нея да се отглеждат 10 и повече млечни крави. През миналата година подпомагането бе 220 лв. на глава.
Ще бъдат стимулирани и производителите на краве мляко с млечна квота, чиято ферма се намира в нитратно уязвими зони. Животните в нея трябва да са поне 50. За 2013 г. подпомагането бе 185 лв. на животно. От специфичното подпомагане за крави с бозаещи телета могат да се възползват стопаните без млечна квота, но отглеждащи в стопанството си 5 или повече крави и/или юници по същата схема. За 2013 г., преди да бъде трансформирана в схема за специфично подпомагане, ставката беше 50 лв. на глава. За тази година се предвижда тя да скочи на 200 лева.
За отглеждане на овце-майки и кози-майки в икономически уязвими общини в Южна България миналогодишната ставка бе 40 лв. на животно. В тези ферми трябва да се отглеждат от 10 до 49 овце или кози-майки.. Последната новост е създаването на Регистър на тютюнопроизводителите в страната. Те ще подават заявления по образец в общинската служба по земеделие по мястото на производство. Ще се прилагат договорите за продажба на тютюн и протоколите за изкупуване или кантарни бележки за предадените количества. Заявленията за 2013 г. се подават до 15 май 2014 г.