Калина Бончева от Шефилдския университет ръководи европроект, който ще отсява измислиците в социалните мрежи
Автор: Георги Ваташки
Социалните мрежи са източник на много информация, която невинаги е достоверна. На 14 март, на специална прескоференция в Лондон, международен екип от учени оповести, че е сложено началото на разработването на софтуер, който да служи като виртуален детектор на лъжата. Неговата функция е да отсява измислиците от фактите във „Фейсбук“ и „Туитър“.
Проектът се ръководи от българката Калина Бончева – старши изследовател в Департамента по компютърни науки към Шефилдския университет. Нашенката, която живее във Великобритания от 2001 г., е била начело и на други мащабни европейски проекти, свързани с висшите технологии, сред които TrendMiner, MUSING и ServiceFinder.
Системата, която ще отсява манипулациите от истината във виртуалното пространство, е финансирана от Европейския съюз с 4,3 милиона евро и носи названието PHEME. То е комбинация от израза „мийм“ (meme), с който се обозначава разпространяваната в интернет невярна идея, и „Феме“ – както се нарича старогръцката богиня на слуховете.
Системата ще анализира в реално време дали публикуваните новини са верни, като същевременно ще може да се определя дали определени профили в социални медии са създадени, за да се разпространява невярна информация.
По реализацията на софтуера работят освен учените от Шефилд, и техни колеги от други прочути университети като „Кралския колеж“ в Лондон, „Саарланд“ в Мюнхен и „Модул Австрия“ във Виена.
Идеята за виртуалния детектор на лъжата се заражда след проучванията на колегата на нашата сънародничка в Шефилдския университет професор Робърт Проктър. Той и неговите сътрудници извършват изцяло ръчен анализ на слухове, които са се разпространявали по време на размириците в Лондон, Бирмингам и други градове през лятото на 2011 г. Най-фрапиращи се оказват твърденията, че виенското колело в английската столица е опожарено, а всички животни от зоологическата градина са избягали. Въпреки че това са лъжи, тогава те породиха сериозна паника сред жителите на космополитния град.
„Днес ние не разполагаме с време, за да отделим лъжата от истината. Изисква се труд да се спре една лъжа, за да се успокои съответната ситуация. Проблемът е, че всичко се развива светкавично и не можем бързо да сортираме истината от лъжите“, изтъква българката.
Затова учените си поставят за цел да създадат надежден алгоритъм, с който да се проверяват в реално време информациите в социалните мрежи, за да се даде възможност на властите, спасителните служби, медиите и пр. по-ефективно да отговорят на неоснователни слухове.
Предвижда се PHEME да идентифицира четири вида ненадеждна информация: спекулативна, противоречива, невярна и дезинформация.
„Планираме в процеса да се използват три фактора за определяне на истинността на данните – информацията като такава, система за проверка чрез надеждни източници и разпространението на информацията. Резултатът от конкретно проучване би могъл да се появи на екрана на потребителя“, отбелязва Бончева.
Софтуерът ще анализира информацията и ще я категоризира по източник, например новинарска медия, мнения на експерти или разкази на очевидци. След това ще прави проверка дали даденият акаунт преди е бил засичан да разпространява подвеждаща информация. Ще бъдат анализирани обаче само текстовете, без снимките към тях, тъй като това е твърде трудно за осъществяване на този етап.
„Научният екип ще направи виртуалния детектор на лъжата общодостъпен. Той ще бъде с отворен код. Ще бъде създадена и справочна база за журналистите – специален сайт, където те да проверяват истинността на подадената им информация“, допълва Калина.
Засега софтуерът е все още в начален етап на разработка, като неговите създатели се надяват да са готови с първите резултати в рамките на 18 месеца, а най-късно до есента на 2016 г. новият продукт да бъде внедрен и за масово използване.