Най-драстично са завишени изискванията за производителите на зеленчуци
Понятието "Стандартен производствен обем“ се залага в проекта на новата ПРСР 2014 - 2020 г. Според Земеделското министерство по този начин дребните производители ще имат облекчени условия при кандидатстване за финансиране.
"За целите на инвестиционното подпомагане на земеделските производители в новия програмен период се прави разграничение на стопаните по отношение на икономическия размер, измерен в стандартен производствен обем. Това е ново определение, което се въвежда за следващите 7 години, и с него те диференцират в диапазона от 2000 до 8000 евро ", коментира Милен Кръстев, старши експерт в дирекция "Развитие на селските райони" в Земеделското министерство.
На тази основа от МЗХ пресмятат, че по инвестиционните мерки в тематичната подпрограма за малки ферми ще бъдат подпомогнати 85 780 малки стопанства, а те са 23% от общия брой на земеделските производители у нас.
"Те по регламент са със стандартен производствен обем от 2000 до 7999 евро и обработват площ до 10 ха", казва Милен Кръстев. Той увери, че около 30 000 земеделски стопанства, или 8% от общия брой със стандартен производствен обем над 8000 евро, пък ще имат възможност да кандидатстват по общия ред на инвестиционните мерки на ПРСР 2014 - 2020 г.
"Идеята е да им се предостави възможност за достъп до обучение, до консултантски услуги, по-облекчени условия за кандидатстване, както и за изготвяне на проекти за реализиране на по-малки по мащаб инвестиционни проекти в техните стопанства", уточнява Милен Кръстев. Схемата за подпомагане на малки производители ще се прилага от 2015 г.
Докато Земеделското министерство уверява, че новият начин за изчисление на икономическия обем ще облекчи кандидатстването им за подпомагане по ПРСР 2014 - 2020 г., експерти предупреждават, че в него са заложени непосилни условия за обем на отглежданата продукция. Те са записани в таблица към проекта, който е разпространен сред членовете на тематичната работна група по новата програма.
"Там особено впечатление правят драстично завишените изисквания за производителите на зеленчуци от т. нар. открито производство - 10 дка за домати, 13 дка за краставици и 17 дка за пипер, както и за черупковите овощни видове (орехи, бадеми, лешници) - 226 дка", казват участници в работната група.
Те са направили подробен сравнителен анализ, от който заключават, че минималните изисквания за кандидатстване по мярката за млади селскостопански производители са завишени и за следните култури:
- тютюн (завишаване със 7,5 дка);
- кориандър и други подправки;
- лавандула (завишаване с 44 дка);- всички протеинодайни култури (фасул, грах, леща, нахут);
- почти всички фуражни култури;
- картофи;
- оранжерийни домати;
- зелен фасул и зелен грах;
други овощни видове (завишаване с 20 дка);
- черупкови овощни видове (завишаване с 212 дка);
- лозя, винени и десертни (съответно завишаване с 16 дка и 28 дка).
Всички останали култури и видове животни бележат спад в коефициентите за изчисление на стандартния производствен обем, като особено голямо е намалението при гъбите, което е с близо 9 пъти - от 360 кв. метра на 41 кв. метра.
„На база на така определените показатели е трудно да се разбере как Министерство на земеделието и храните възнамерява да стимулира сектора на плодове и зеленчуци и в частност последните, след като изискванията за повечето от тях са завишени до 6 пъти за някои култури", заявяват експертите.
Те предупреждават, че среден производствен обем от 8000 евро ще е необходим и за кандидатстване с проекти по новата мярка за модернизация, което е над 4 пъти по-високо изискване в сравнение със същото по мярка 121 през предходния програмен период.